Aktualności
Sprawy nauki
03 Lipca
Opublikowano: 2017-07-03

Będzie w budżecie dodatkowy miliard zł na naukę?

„Podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę” – poinformował wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy.

“Ustaliliśmy z prezesem PiS, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę. Dzięki temu miliardowi złotych powstanie wiele przełomowych odkryć gospodarczych i naukowych, polska gospodarka zdobędzie nowe impulsy innowacyjne” – powiedział Gowin.

Jak dodał wicepremier, dzięki tym dodatkowym środkom setki młodych naukowców pozostaną w Polsce. “Nie będą szukać przyszłości dla siebie na uniwersytetach całego świata; co więcej, liczymy na to, że dzięki temu miliardowi, dzięki wszystkim reformom, które przeprowadzamy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, do Polski zacznie wracać jak najliczniejsza grupa spośród 35 tys. naukowców, w większości młodych i wybitnie zdolnych, którzy wyemigrowali po wejściu Polski do UE” – zaznaczył Gowin.

“Pora na powroty, pora na odwrócenie wektora drenażu mózgów” – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że warto też ściągać na polskie uczelnie wybitnych zdolnych młodych naukowców z całego świata. “Oni przyjeżdżają do Polski, bo widzą w nas kraj stabilny, widzą w nas kraj bezpieczny i widzą pozytywne przemiany, które się w Polsce dokonują” – ocenił.

W resorcie nauki powstaje nowa ustawa o szkolnictwie wyższym – tzw. Ustawa 2.0. Minister zapewnił, że dzięki reformom polskie uczelnie będą kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie. “Polska nauka uzyska zdecydowanie wyższą pozycję w światowych rankingach. To jest najważniejsza inwestycja, jaką można zrobić. Inwestycja w głowy, w dusze, formacje postaw młodych Polaków” – mówił.

“Potrzebujemy młodych elit (…). Każdy naród, każde państwo, żeby się rozwijać, potrzebuje elit, ale tych prawdziwych. Tych, które traktują swoją działalność nie jako okazję do wynoszenia się, tylko jako okazję do służby wszystkim Polakom” – dodał Gowin.

Poinformował, że Ministerstwo Finansów oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowały projekt ws. kredytów studenckich. “Dzisiaj te kredyty są w ogóle nieatrakcyjne. To, co proponują MF oraz BGK, to będzie szansą dla wielu młodych, zdolnych ludzi” – ocenił wicepremier.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)