Z inicjatywy ekspertów z różnych ośrodków naukowych powstała biała księga o szczepieniach przeciw COVID-19. To kompendium wiedzy o szczepieniach, ich technologii oraz zasadności w walce z pandemią.
Biała księga powstała w ramach projektu „Nauka przeciw pandemii”, koordynowanego przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Fala z Wydziału Medycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego celem jest szerzenie wiedzy merytorycznej o szczepieniach przeciw COVID-19. Inicjatywa skupiająca ekspertów z zakresu chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, medycyny rodzinnej, pozwala na przyjrzenie się badaniom na temat szczepionek mRNA i przekazaniu opinii publicznej sprawdzonych informacji dotyczących ich działania.
Publikacja to pierwszy, tak kompleksowy, dokument przygotowany przez przedstawicieli nauki i medycyny praktycznej na rzecz edukacji i szerzenia rzetelnej informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19. „Nauka przeciw pandemii” to otwarta inicjatywa, do której mogą dołączyć eksperci, organizacje i instytucje pragnące zaangażować się na rzecz szerzenia rzetelnej wiedzy i edukacji wskazanych środowisk, przyczyniając się tym samym do wzrostu wyszczepialności przeciw SARS-CoV-2 i przyspieszenia końca pandemii. Eksperci i organizacje zrzeszeni pod tym szyldem działają zgodnie z celami i założeniami Narodowego Programu Szczepień – czytamy na stronie projektu.
W białej księdze autorzy mierzą się z pytaniami dotyczącymi skali obecnej pandemii, przewidywanego okresu oczekiwania na efekty szczepienia, zastosowanej w szczepionkach technologii mRNA oraz procesu rejestracji i dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych w odniesieniu do szczepionek na SARS-CoV-2.
Szczepienia są najbezpieczniejszą drogą nabycia odporności przeciw COVID-19. W przypadku szczepionek przeciw wirusowi SARS-CoV-2 obecnie najintensywniej rozwijane są szczepionki mRNA. Badania nad tą technologią prowadzone są od ok. 20 lat i ma ona duży potencjał nie tylko dla opracowywania szczepionek, ale też w leczeniu np. nowotworów. Szczepionki mRNA uważane są za bardzo bezpieczne ze względu na: brak możliwości modyfikowania DNA pacjenta, brak możliwości zaistnienia infekcji, szybką degradację mRNA ze szczepionki do nieszkodliwych składników i jego podobieństwo do mRNA naturalnie występującego w komórkach, oraz bardzo niewielką dawkę konieczną do wywołania efektu terapeutycznego. Co ważne, wysokie miana przeciwciał neutralizujących SARS-CoV-2 uzyskano w 7 dni po drugim szczepieniu u 90% osób – piszą w białej księdze.
Do udziału w projekcie włączyło się wiele jednostek naukowych i ośrodków medycznych, m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu czy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
MK, źródło: UKSW