Aktualności
Sprawy nauki
25 Kwietnia
Źródło: www.nauka.gov.pl
Opublikowano: 2017-04-25

Chcemy, by w Polsce powstało 10 centrów Maxa Plancka

Chcemy, by w Polsce powstało dziesięć centrów doskonałości Maxa Plancka – zapowiedział w Hanowerze Jarosław Gowin. Związaną z tym deklarację o współpracy naukowej podpisał on w poniedziałek wraz z niemiecką minister ds. nauki Johanną Wanke.

Deklarację współpracy naukowej wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i niemiecka minister edukacji i badań naukowych Johanna Wanka podpisali w poniedziałek podczas targów Hannover Messe.

– Finalizujemy pracę nad bardzo ważnym dla polskiej nauki porozumieniem między Instytutem Maxa Plancka a Narodowym Centrum Nauki w Krakowie. Konsekwencją tego porozumienia będzie utworzenie w Polsce dziesięciu centrów doskonałości Maxa Plancka – skomentował Gowin.

– Polska i Niemcy pod auspicjami bardzo prestiżowej marki, jaką jest Instytut Maxa Plancka, będą współfinansować międzynarodowe zespoły badawcze – mówił Gowin. Szczegółowe porozumienie – jak dodał – ma zostać podpisane w czerwcu lub w lipcu br.

– To nie będą nowe instytuty. To będą centra doskonałości – zaznaczył minister. Wyjaśnił, że będą one powołane przy jednostkach naukowych: uczelniach, instytutach PAN lub instytutach badawczych.

– To będą centra doskonałości o charakterze międzynarodowym. Polska i Niemcy będą współfinansować te centra, ale w ramach konkursu wyłaniane będą zespoły badawcze, które będą się składać nie tylko z naukowców polskich i niemieckich – powiedział. Wyjaśnił, że w walce o granty wygrają najlepsi – być może także badacze z innych krajów.

Minister Gowin zapowiedział, że grono międzynarodowych ekspertów już w 2018 r. mogłoby wyłonić pierwsze trzy centra doskonałości – po tym, jak Instytut Maxa Placka i Narodowe Centrum Nauki ogłoszą konkursy.

– Intencją strony i polskiej i niemieckiej jest to, by te dziesięć centrów reprezentowało różne obszary nauki. Zaczniemy od nauk ścisłych, technicznych i nauk o życiu – ale chcielibyśmy, żeby powstało też takie centrum doskonałości w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych – mówił wicepremier.

Skomentował, że podobny program działa w Izraelu. Dzięki niemu nie tylko zacieśniona została współpraca między Niemcami a Izraelem, a jednocześnie zwiększyła się rozpoznawalność izraelskiej nauki.

Mówiąc o innych zapisach, obecnych w deklaracji współpracy między Polską a Niemcami – minister Gowin wspomniał np. o współpracy przy projektach europejskich. – Bardzo liczymy na to, że tak, jak strona niemiecka rozumiała interesy polskiej nauki w ramach programu Horyzont 2020 – tak samo będziemy współpracować przy kształcie 9. Programu Ramowego – powiedział.

Ministrowie rozmawiali też o współpracy naukowej w dziedzinie górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego. – Pod tym względem mamy czym się pochwalić – powiedział Jarosław Gowin.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)