Aktualności
Sprawy nauki
02 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-02

Chlorochina a koronawirus

Dostępny od 13 marca na polskim rynku lek chlorochina, preparat zawierający fosforan chlorochiny (tabletki, 250 mg), uzyskał nowe wskazanie terapeutyczne. Chodzi o leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2. Decyzję w tej sprawie wydał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ma to związek z pandemią COVID-19 ogłoszoną dwa dni wcześniej przez Światową Organizację Zdrowia.

Do tej pory preparat ten był stosowany m.in. w leczeniu malarii czy reumatoidalnego zapalenia stawów. W przypadku zakażenia koronawirusami zalecana dawka to 250 mg dwa razy dziennie przez 7 do 10 dni lub – w uzasadnionych przypadkach – 500 mg dwa razy dziennie przez 7 do 10 dni. W obu wariantach terapia nie powinna przekraczać 10 dni. O podaniu preparatu zawsze decyduje lekarz. Czy to oznacza, że należy go stosować profilaktycznie?

Stanowisko w sprawie tego leku przygotowali polscy eksperci w dziedzinie farmacji. Opisują w nim dokładnie historię i działanie leku, w tym te niepożądane oraz interakcje z innymi substancjami. Wyjaśniają, że podawanie chlorochiny pacjentom z COVID-19 jest uzasadnione przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

„Nie ma natomiast obecnie wystarczająco udokumentowanych doniesień o skuteczności chlorochiny w profilaktyce zakażenia wywołanego przez SARS-CoV-2. Biorąc jednocześnie pod uwagę znane działania niepożądane tego leku przy długotrwałym jego podawaniu, takie zastosowanie w profilaktyce jest na obecnym etapie wiedzy nieuzasadnione i potencjalnie niebezpieczne” – czytamy w stanowisku ekspertów z 19 marca.

Stanowisko opracowali eksperci z: Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

JK

(Źródło: Komitet Terapii i Nauk o Leku PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)