Aktualności
04 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-04

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie z Grand Prix festiwalu w Czechach

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zdobył Grand Prix 47th Festival Of Songs Olomouc 2019 w Czechach. To jeden z największych festiwali muzyki chóralnej.

W wydarzeniu, które odbywało się w dniach 28 maja – 2 czerwca wzięły udział 34 zespoły z całego świata, w tym m.in. z Malezji,  Kanady, Czech, Kazachstanu, Łotwy i Chorwacji. Do finałowego etapu konkursu o główne trofeum festiwalu zakwalifikowało się pięć najlepszych chórów reprezentujących Kanadę, Malezję oraz Polskę. Pięćdziesięcioosobowy zespół pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zdeklasował rywali, zdobywając Grand Prix. Jednocześnie jako jedyny zwyciężył w dwóch kategoriach: chórów mieszanych oraz muzyki współczesnej, zdobywając odpowiednio dwa Złote Dyplomy.

Chórzyści Akademii Morskiej zdobyli najwyższą ilość punktów spośród wszystkich chórów festiwalowych. Niezwykle liczna, bo aż 18-osobowa międzynarodowa komisja, doceniła przede wszystkim nienaganne współbrzmienie i intonację, ciekawą interpretację, niepowtarzalne emocje na scenie oraz wyjątkowy kontakt dyrygentki z zespołem. Zespół ze Szczecina premierowo wykonał m.in. utwór „Deszcz na morzu” – napisany specjalnie dla Chóru Akademii Morskiej przez kompozytora Marka Raczyńskiego.

Chórzyści przyznają, że szczególne wrażenie zrobiło na nich nietypowe, niezwykle emocjonujące ogłoszenie wyników rywalizacji. Miało ono bardzo oryginalny charakter – nawiązujące formą do eurowizyjnego formatu, co trzymało w napięciu wszystkich uczestników do ostatniej chwili.

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr Sylwii Fabiańczyk-Makuch istnieje na scenie muzycznej miasta i regionu już od 15 lat. W historii chóru jest to już 10. nagroda Grand Prix zdobyta przez zespół podczas wielu polskich oraz międzynarodowych konkursów.

Weronika Bulicz, źródło: AM

 

Dyskusja (0 komentarzy)