„e-Puszcza” to projekt realizowany wspólnie przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, Wydział Leśny Politechniki Białostockiej i jej Centrum Komputerowych Sieci Rozległych. Efektem projektu będzie cyfrowy zbiór danych o Puszczy Białowieskiej. Mają być udostępniane wszystkim, nie tylko naukowcom.
Zarówno badacze jak i miłośnicy tego kompleksu leśnego będą mogli oglądać np. trójwymiarowe modele obiektów z kolekcji naukowych, czaszek czy innych kości zwierząt, roślin czy owadów. Modele będzie można pokazać na platformie cyfrowej dzięki temu, że uczestniczące w projekcie jednostki naukowe kupią skanery 3D, 2D, a nawet mikrotomografy, dzięki którym powstaną „skany” kolekcji.
W repozytorium będą także mapy, zdjęcia, unikatowe dane o występowaniu gatunków roślin czy grzybów, czy też nieznane wcześniej informacje. PB prowadzi np. badania dotyczące antyrakowych właściwości niektórych grzybów z puszczy. To będzie unikatowy na skalę Polski zbiór, podobnie jak i unikatowa jest puszcza.
Naukowcy liczą także na to, że udostępnienie zbiorów naukowych gromadzonych i dokumentowanych latami zainspiruje i zaowocuje nowymi badaniami. Platforma ma być otwarta dla wszystkich. Będą mogli z niej korzystać oprócz naukowców także miłośnicy przyrody, pasjonaci czy instytucje zajmujące się ochroną przyrody.
Pierwsze udostępnienia danych zaplanowano na 2020 r. Wartość projektu to blisko8 mln zł. Jest on dofinansowany z UE z programu Polska Cyfrowa.
JK
(Źródło: PAP Nauka w Polsce)