Aktualności
Opublikowano: 2018-01-16

Czujnik wykryje grypę

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, California Institute of Technology oraz specjaliści z firmy SensDx stworzyli diamentowy bioczujnik wykrywający w ślinie pacjenta patogeny, które wywołują grypę. Polsko-amerykańskiemu teamowi przewodniczy dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, prof. nadzw. PG (na fot.) z Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Innowacyjne urządzenie nie tylko wykryje wirusa już we wczesnym stadium choroby, jeszcze przed pojawieniem się objawów klinicznych, ale zrobi to w czasie poniżej 5 minut. Dodatkową zaletą instrumentu, który z wyglądu i rozmiaru przypominać będzie glukometr, ma być jego precyzja i czułość.

Dzięki zastosowaniu powierzchni diamentowej, charakteryzującej się wyjątkową stabilnością, wyeliminowane zostaną z procesu pomiaru nieprawidłowości wynikające z pojawiających się w materiale biologicznym różnych bakterii i grzybów. Diament już od jakiegoś czasu wykorzystywany bywa jako sensor elektrochemiczny. Wynika to z jego specyficznej właściwości, czyli umiejętności powstrzymania rozkładu wody, która jest bazą większości substancji biologicznych. Zastopowanie tego procesu daje szansę otrzymania nie zakłóconego żadnymi niepotrzebnymi elementami odczytu.

Diamentowe powierzchnie użyte w bioczujniku wytwarzane są w Centrum Zaawansowanych Technologii Pomorze przy użyciu maszyny do syntezy diamentu. Wykonane z diamentu podłoże stanowi fundament dla łącznika chemicznego, który umożliwia dołączenie przeciwciał wychwytujących określone rodzaje białka powtarzające się we wszystkich szczepach grypy. Czujnik reaguje w momencie zmiany parametrów elektrycznych, sygnalizując w ten sposób pojawienie się infekcji. Wystarczy tylko nanieść materiał biologiczny, czyli w tym przypadku ślinę na niewielką płytkę, by zainicjować proces badania.

Wprowadzenie diamentowego bioczujnika na rynek planowane jest na lata 2019/2020. W przyszłości pomysłodawcy zamierzają stworzyć większe urządzenie, przeznaczone nie tylko do domowego użytku, ale mogące stanowić podstawę diagnostyki np. w przychodniach czy izbach przyjęć.

az

(źródło: pg.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)