Minister Dariusz Wieczorek przyjął nasze zaproszenie i potwierdził swój udział w debacie podsumowującej akcję „Nauka do naprawy”. Dyskusja na temat proponowanych przez środowisko systemowych zmian odbędzie się w czwartek 15 lutego o godzinie 17:00.
Akcję „Nauka do naprawy” zainicjowaliśmy wspólnie z Polską Akademią Nauk w połowie grudnia ubiegłego roku. W trakcie jej trwania otrzymaliśmy blisko 750 propozycji zmian w systemie nauki. Tak jak wcześniej zapowiadaliśmy, wybrane z nich omówimy podczas debaty wieńczącej całe przedsięwzięcie. Znamy już cały skład jej uczestników. Do dyskusji zaprosiliśmy czworo gości, wszyscy potwierdzili swój udział w spotkaniu.
W przeważającej części ankiet pojawiły się pomysły dotyczące zmian w finansowaniu nauki oraz ewaluacji jakości działalności naukowej. Z pewnością nie tylko o te zagadnienia zapytamy ministra nauki Dariusza Wieczorka. O usprawnieniu systemu grantowego porozmawiamy z prof. Krzysztofem Jóźwiakiem, dyrektorem Narodowego Centrum Nauki. Na proponowane zmiany w szkolnictwie wyższym z rektorskiej perspektywy pomoże nam spojrzeć prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich i rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei na temat kierunków planowanej reformy Polskiej Akademii Nauk będzie okazja podyskutować z prof. Markiem Konarzewskim, prezesem PAN. Zasygnalizowane tematy nie wyczerpują oczywiście całego programu debaty.
Przypomnijmy, że debata w formule online odbędzie się w czwartek 15 lutego, początek o godzinie 17:00. Już wkrótce udostępnimy link do jej oglądania.
Nadesłane pomysły są w tej chwili przedmiotem analiz zaproszonych przez nas ekspertów. To badacze i badaczki reprezentujący różne obszary nauki i różne ośrodki akademickie. Pomogą nam przygotować katalog zmian, który zamierzamy przedstawić nowemu kierownictwu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opublikujemy go też na naszej stronie internetowej.
MK
Gowin dał pełną władzę Rektorom. Oni mogą bez konkursów bezterminowo namaszczać dziekanów. A ci znowu z kasą przychodzącą na wydział robią co chcą - oczywiście zaspokajając głównie swoje i swoich popleczników potrzeby - pato pato logia
Pełna zgoda. Nie tylko jeśli chodzi o namaszczanie władz niższego szczebla - ale także zatrudnianie, pomimo negatywnego opiniowania przez różne organy uczelni.