Aktualności
Sprawy nauki
18 Grudnia
Źródło: kopalniawiedzy.pl
Opublikowano: 2019-12-18

Deszcz nagród dla Dust Air

Dust Air to polski produkt opracowany i opatentowany przez Główny Instytut Górnictwa. Przeznaczony jest do pomiaru w czasie rzeczywistym zanieczyszczenia powietrza w dowolnym miejscu i umożliwia wielokrotny pomiar. Dedykowana mu aplikacja mobilna – „Pyłomierz Dust Air”, dostępna do pobrania w Sklep Play – informuje użytkownika, czym oddycha, co pozwala podjąć działania prewencyjne.

Urządzenie mierzy pyły PM 1, PM 2,5 PM 10, a ponadto podaje temperaturę, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Na podstawie tych danych określany jest wskaźnik IAQ (Indoor Air Quality), który określa jakość powietrza. Dust Air to niewielkie urządzenie, które można przymocować np. do plecaka, paska czy roweru.

Dust Air niemal od początku swojego istnienia zdobywa laury na targach, wystawach i w konkursach. W październiku tego roku został uhonorowany Platynowym Medalem na XIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków „IWIS 201”, Dyplomem Prezesa Urzędu Patentowego RP, Złotym Medalem na międzynarodowej wystawie wynalazczości w Hiszpanii. Na początku grudnia Złoty Medal na międzynarodowej wystawie wynalazczości w hinduskim Hajdarabadzie, stolicy stanu Telangana, a 10 grudnia w siedzibie Zespołu Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT w Warszawie Dust Air zostało nagrodzone „Srebrnym Laurem Innowacyjności”.

Aplikacja Dust Air, korzystając z GPS, precyzyjnie lokalizuje pyłomierz, przesyła dane pomiarowe do serwera, nanosi wyniki na mapę pomiarów i pokazuje je na ekranie smartfona.

Główny Instytut Górnictwa, jako administrator systemu Dust Air, gromadzi informacje pochodzące ze wszystkich działających w terenie pyłomierzy osobistych, a ich kompleksowa prezentacja odbywa się na stronie internetowej dustair.gig.eu, na mapie zanieczyszczeń w zakładce Ranking. Misją programu Dust Air jest udostępnianie informacji o środowisku, a w szczególności zapewnianie mieszkańcom i samorządom dostępu do zróżnicowanej i pełnej informacji na temat zagrożeń smogowych. Rezultatem tych działań ma być znaczące zwiększenie świadomości społeczeństwa, lokalizacja obszarów zanieczyszczonych, co ułatwi rozpoznanie przyczyn tych zjawisk, a także pomoc w ich zwalczaniu.

JK

(Źródło: GIG)

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Robert 17.12.2021 11:25

    Zastanawia mnie dlaczego nie ma ceny ? Nie mogę znaleźć ? oraz jak podaje się zakres temperatury pracy : 0°C ÷ +40°C tzn że poniżej wskazania są blednę.Więc jak dokonać pomiaru na dworze przy np. - 5 Teraz co z Kalibracją ? Jak często a może sam to wykonuje a jeżeli nie to gdzie ? Proste Pytania a nie mogę uzyskać odpowiedzi..skoro ich nie ma to jak wydać pieniądze ? bez całej wiedzy o urządzeniu....nie jestem przeciwny i bardzo pochwalam pomysł i ciesze się że to Nasz Polski wyrób ale coś więcej i chętnie zakupie dla ochrony swojego zdrowia

  • ~Daria 14.02.2021 22:53

    Wydawałoby się, że to swietne urzadzenie, ale nie tym, którzy je kupili. Na początku działał, ale od pewnego czasu nie łączy się z aplikacją (tym samym stało się bezużyteczne) na żadnym z kilku smartfonów, bo próbowaliśmy intensywnie. Pieniądze zuzytkowane naxwysylkexdo serwisu uważam za skandalicznie zle wydane (tak samo jak zakup urządzenia), bo serwis stwierdzil, że "u nich działa".....