Aktualności
Sprawy nauki
16 Maja
Opublikowano: 2018-05-16

Do kogo należy Polska? 

Pod takim hasłem 10 maja w siedzibie PAN Pałacu Staszica w Warszawie otwarta została wystawa pocztówek propagandowych z okresu I wojny światowej. W tym czasie kartki pocztowe miały szczególne znaczenie propagandowe i prezentowały rozmaite koncepcje rozwiązania „kwestii polskiej”.

Wystawa została zorganizowana przez Stację Naukową PAN w Wiedniu i prezentuje 60 kart pocztowych pochodzących z Niemiec, Austro-Węgier, Rosji, Polski i Francji. Wśród nich na osobną uwagę zasługują tzw. kartki legionowe. Niektóre eksponaty pochodzą z polskich bibliotek, większość stanowią zbiory prywatne prof. Rudolfa Jaworskiego, który w dniu otwarcia wystawy wygłosił wykład.

Prof. Rudolf Jaworski (ur. 1944) kierował Katedrą Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kilonii. Od 2014 roku mieszka w Konstancji. Wiele jego prac dotyczących najnowszej historii Polski i Czech oraz kwestii mniejszości w Europie środkowo-wschodniej ukazało się w języku polskim i czeskim. Jest m.in. współautorem (wspólnie z Christianem Lübke i Michaelem G. Müllerem) Małej historii Polski (Eine kleine Geschichte Polens, Frankfurt am Main 2000).

Wystawa w Pałacu Staszica czynna będzie do 29 września 2018 r.

JK

(źródło: PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)