Aktualności
Opublikowano: 2018-05-30

Doktorantka UG laureatką nagrody specjalnej w konkursie FameLab

Starzenie się organizmu i nieśmiertelność komórek nowotworowych – o tym m.in. opowiadała w swoim konkursowym wystąpieniu mgr Paulina Jędrak z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego w finale polskiej edycji FameLab 2018. Badaczka zdobyła nagrodę specjalną, wyróżnienie od Fundacji Kościuszkowskiej, dzięki któremu pojedzie na 3-miesięczny staż naukowy na dowolny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych.

FameLab to konkurs międzynarodowy, organizowany co roku w ponad 25 krajach całego świata. Jego celem jest wsparcie naukowców w ich pracy zawodowej poprzez doskonalenie umiejętności wystąpień publicznych i autoprezentacji. Naukowcy stają przed publicznością, by w 3 minuty ze sceny opowiedzieć o swoich badawczych pasjach. Do udziału w konkursie zapraszane są osoby prowadzące badania naukowe z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych i technicznych. Wystąpienia są oceniane w trzech kategoriach: sprawność pod względem merytorycznym, jasność przekazu oraz charyzma.

19 maja odbył się finał polskiej edycji konkursu, w którym wystąpiła ze swoją prezentacją badaczka Uniwersytetu Gdańskiego, mgr Paulina Jędrak z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii. – Podczas finału opowiadałam o starzeniu się organizmu i roli, jaką w tym procesie odgrywają zakończenia chromosomów, czyli telomery. Te struktury nie odpowiadają za tworzenie białek, dzięki temu ich skracanie po każdym podziale komórkowym pozwala ocalić te cenniejsze sekwencje w środku chromosomów. Niektóre komórki np. nowotworowe wytwarzają enzym o nazwie telomeraza, który po każdym podziale odbudowuje utracone fragmenty telomerów, gwarantując im nieśmiertelność. W czasie swojej wypowiedzi zastanawiałam się wraz z publicznością, czy moglibyśmy wykorzystać działanie telomerazy do projektowania nowych terapii przeciwnowotworowych, czy wydłużenia ludzkiego życia. Zwróciłam również uwagę na najnowsze doniesienia naukowców dotyczące opisania dokładnej struktury telomerazy – tłumaczy mgr Paulina Jędrak, która naukowo interesuje się tematyką związaną z chorobami genetycznymi, głównie chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Alzheimera czy Huntingtona), w których dochodzi do utraty komórek nerwowych w mózgu.

Dzięki nagrodzie specjalnej od Fundacji Kościuszkowskiej, badaczka spędzi 3 miesiące na stażu naukowym na dowolnym uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Najprawdopodobniej wyjazd będzie dotyczył kontynuacji jej badań naukowych związanych z doktoratem, czyli znaczenia mitochondriów, elementów komórkowych odpowiedzialnych za wytwarzania energii w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Mgr Paulina Jędrak dużo swojego czasu poświęca na aktywne popularyzowanie nauki. Jest autorką bloga popularnonaukowego, na którym przedstawia ciekawostki ze świata nauki i przedstawia sylwetki mniej znanych kobiet nauki. Mówi, że „stara się odczarować nieco pracę naukowca i opowiadać o jej kulisach”. Laureatka zdobyła wyróżnienie w XII konkursie na artykuł popularnonaukowy „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach”, organizowanym przez „Forum Akademickie”.

Więcej informacji o konkursie FameLab: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/famelab/

Monika Rogo

Dyskusja (0 komentarzy)