Aktualności
17 Maja
Opublikowano: 2019-05-17

Doktorantka z UG z Nagrodą Specjalną w konkursie SCRIPT PRO

Elżbieta Benkowska, doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała Nagrodę Specjalną w wysokości 10 tys. zł w prestiżowym konkursie scenariuszowym SCRIPT PRO 2019. Doceniono ją za scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego „Orunia 4ever”.

SCRIPT PRO jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Dla scenarzystów zatem konkurs jest szansą na zrealizowanie filmu, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe scenariusze zasługują na uwagę. Dotychczas wyróżnione scenariusze, które zostały przeniesione na ekran to m.in. „Córki Dancingu”, „Bogowie”, „Zabawa, zabawa”, „Plac zabaw”, „Ostatnia rodzina”, „Atak paniki” czy „Jesteś Bogiem”. W tym roku w jury zasiedli: Michał Komar, Jerzy Kapuściński, Anna Waśniewska-Gill, Bartosz Konopka i Grzegorz Łoszewski.

Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 100 scenariuszy. Wybrano 10 finalistów, przyznano 2 nagrody i 2 wyróżnienia honorowe. Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów Zaiks w wysokości 10 tys. zł otrzymała Elżbieta Benkowska za scenariusz „Orunia 4ever”. To historia dwóch młodych i biednych chłopaków, którzy w chylącej się ku upadkowi komunistycznej Polsce zakładają piracką telewizję, żeby spełnić swe marzenia o sławie, pieniądzach i pięknych kobietach. Niepaństwowa i nielegalna telewizja okazuje się złotym biznesem, jednakże osiągnięty przez Sebastiana oraz Bogusia sukces wystawia ich przyjaźń na próbę, zmuszając do odpowiedzi na pytanie czy sława i pieniądze to rzeczywiście synonimy szczęścia.

Elżbieta Benkowska to urodzona w roku smoka dumna Orunianka. Córka stoczniowca i księgowej, siostra matematyczki, wnuczka trzech Kaszubów i obywatela Wolnego Miasta Gdańska, która postanowiła zostać reżyserem. Absolwentka slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, a także reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej i Szkole Wajdy. Dzięki swojemu filmowi dyplomowemu „Olena” otrzymała szereg nagród, w tym nominacje do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 66. MFF w Cannes. Następnie wyreżyserowała pierwszą część filmowego tryptyku „Nowy świat” wyprodukowanego przez Akson Studio. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem „Orunia 4ever”, a także rozwija rozprawę doktorską o folklorze polskich i serbskich kibiców piłkarskich na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również wykładowczynią na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

Beata Czechowska-Derkacz, źródło: UG

Dyskusja (0 komentarzy)