Dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu został wybrany na dyrektora naukowego międzynarodowej sieci USERN. Zrzesza ona obecnie ponad 18 tys. naukowców ze 120 krajów, w tym 19 laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Abela.
Universal Scientific Education and Research Network powstała w 2016 r. z inicjatywy prof. Nima Rezaei, wybitnego irańskiego immunologa. Jej rolą jest tworzenie płaszczyzny do uprawiania i popularyzowania nauki ponad barierami kulturowymi i politycznymi (science beyond borders). USERN regularnie organizuje interdyscyplinarne kongresy, zajmuje stanowiska w sprawach istotnych dla zdrowia publicznego, nagradza najbardziej obiecujących naukowców, tworzy możliwość współpracy pomiędzy młodymi i bardzo doświadczonymi badaczami, a także organizuje festiwale artystyczne i zawody sportowe dla przewlekle chorych dzieci.
Jednym z zadań sieci koordynowanych przez dr. hab. Piotra Rzymskiego w 2021 r. było zwiększanie dostępu do rzetelnych informacji na temat COVID-19 i szczepień w krajach rozwijających się i ubogich. W tym celu dokumenty wypracowane w ramach polskiej inicjatywy „Nauka przeciw Pandemii” tłumaczone były na język angielski, rosyjski oraz perski i dystrybuowane w kilkudziesięciu krajach – w niektórych stanowiąc pierwsze źródło wiedzy o szczepionkach przeciw COVID-19. Władze USERN doceniły również jego naukową aktywność, przyznając mu pod koniec zeszłego roku tytuł Najlepszego Młodego Ambasadora Nauki.
Dr hab. Piotr Rzymski jest biologiem medycznym i środowiskowym. W 2009 r. ukończył studia ochrony środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Medycyny Środowiskowej na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest autorem ponad 130 publikacji naukowych, w tym 10 dotyczących pandemii COVID-19. W minionym roku udzielił ok. 250 wypowiedzi dla mediów i przygotował wiele własnych artykułów popularnonaukowych, wygłaszał wykłady online, weryfikował informacje dla organizacji fact-checkingowej FakeHunter, a także doradzał podmiotom gospodarczym w zakresie zarządzania pandemią. Za zaangażowanie w popularyzację wiedzy medycznej w odpowiedzi na pandemię koronawirusa otrzymał w ub.r. nagrodę główną w konkursie Popularyzator Nauki. W 2019 r. zdobył Tanner’s Award – wyróżnienie przyznawane przez amerykański Instytut Technologów Żywności (Institute of Food Technologists; IFT) autorom najlepiej cytowanych prac badawczych, publikowanych na łamach czasopisma naukowego Journal of Food Science.
MK, źródło: UMP