Dr inż. Adam Okniński, kierownik Zakładu Technologii Kosmicznych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, został laureatem europejskiej edycji prestiżowego konkursu Forbes „30 under 30” w kategorii Manufacturing & Industry.
Forbes „30 under 30” to lista 30 liderów i liderek poniżej 30 roku życia wybieranych w 10 kategoriach, którzy mają znaczący wpływ na przemiany w takich dziedzinach, jak: technologia, przemysł, nauka, biznes czy społeczeństwo.
Wyróżnienie Forbes „30 under 30” w kategorii Manufacturing & Industry to nie pierwsza nagroda przyznana Adamowi Oknińskiemu za osiągnięcia naukowe. W poprzednich latach był laureatem w konkursie ICAS-IFAR Award 2020: III miejsce na świecie i jednocześnie I miejsce w kategorii technologii kosmicznych, zajął także I miejsce w konkursie Innowator Mazowsza.
– Choć nagroda została przyznana indywidualnie, jury konkursu doceniło osiągnięcia całego naszego zespołu. Traktujemy to jako potwierdzenie, że nisze technologiczne dotyczące innowacyjnych napędów kosmicznych, na które postawiliśmy, są słuszną ścieżką rozwoju. Dbamy o to, by nasze prace przekładały się na wzrost możliwości krajowego sektora technologii kosmicznych i by docelowo przełożyły się na nowe produkty i zysk polskiego przemysłu – mówi Adam Okniński.
Zespół kierowany przez Adama Oknińskiego realizuje projekt rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN (obecnie w wersji 2K), która jest pierwszą na świecie konstrukcją demonstrująca wykorzystanie w locie nadtlenku wodoru o stężeniu powyżej 98%. Zespół opracowuje także technologie, które mają umożliwić rozwój europejskich lądowników księżycowych i planetarnych. W ramach programu ESA PLIIS i Future Launchers Preparatory Programme opracowywana jest technologia niezbędna do zmiany wartości ciągu silników w bardzo szerokim zakresie, co jest konieczne do efektywnego lądowania na Księżycu. Polskie rozwiązanie, opracowywane wespół z Astroniką i JakuszSpaceTech, jest pierwszym na świecie, które rozwija tego typu technologię dla silników na ekologiczne i przechowywalne w kosmosie materiały pędne, co ma fundamentalne znaczenie dla planowanych europejskich misji eksploracyjnych nowej generacji. Jest to jednocześnie technologia mogąca mieć również zastosowanie w małych rakietach wielokrotnego użytku, których pierwszy stopień mógłby lądować z powrotem na Ziemi.
JK
(Źródło: ILot)