Aktualności
13 Września
Źródło: USz
Opublikowano: 2019-09-13

Dr Uwe Schröder laureatem nagrody Pomerania Nostra

Tegorocznym laureatem Nagrody Pomerania Nostra został dr Uwe Schröder, historyk i dyrektor Muzeum Narodowego w Greifswaldzie, ekspert w dziedzinie historii Pomorza i stosunków polsko-niemieckich.

Dr Uwe Schröder urodził się w 1953 roku w Wismarze. Tam uczęszczał do szkoły i zdał maturę. Po odbyciu służby wojskowej ukończył studia historyczne i germanistyczne na Uniwersytecie w Greifswaldzie. W 1980 r. otrzymał od Instytutu Historii propozycję napisania pracy doktorskiej na temat Pomorza w 30. latach XX wieku w kontekście gospodarczych i militarnych przygotowań do wojny. W kolejnych latach gościł regularnie w archiwach szczecińskich, poznając polskich historyków, muzeologów i archiwistów zajmujących się tematyką Pomorza. Kontakty te rozbudowywał do dnia dzisiejszego.

Po uzyskaniu tytułu doktora w 1984 roku rozpoczął pracę jako wykładowca akademicki na uniwersytecie. Główną dziedziną jego zainteresowań była historia regionu pomorskiego.

W 1994 r. dr Schröder został powołany na kierownika komitetu tworzenia Fundacji na rzecz Muzeum Pomorskiego. W 1996 r. powstała Fundacja, a także Towarzystwo Wspierania Muzeum. W 1997 r. rozpoczęto prace budowlane oraz opracowano koncepcję galerii malarstwa. W 1999 r. przejęto zasoby Fundacji na rzecz Pomorza w Kilonii, Muzeum Miasta Greifswaldu oraz Uniwersytetu Greifswaldzkiego. W 2000 r. otwarta została galeria malarstwa, która otrzymała Krajową Nagrodę Budowlaną. W 2001 r.  rozpoczęto prace nad koncepcją działu historii regionalnej. Prace budowlane zakończyły się w 2005 r.

Aktualnie dr Schroder wraz z zespołem pracowników zajmuje się dwoma dużymi projektami. Pierwszy, realizowany z wieloletnim partnerem, Muzeum Narodowym w Szczecinie przy wsparciu środków unijnych, poświęcony jest historii Pomorza w XX i XXI w. Drugi ma na celu stworzenie „Galerii romantyzmu”.

Źródło: USz

Dyskusja (0 komentarzy)