Sfinansowanie 26 prac przedwdrożeniowych, powołanie 4 spółek, 14 zgłoszeń patentowych oraz 3 udzielone licencje – to bilans projektu Inkubator Innowacyjności+, który przez ostatnie dwa lata realizowały trzy największe podlaskie uczelnie: Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.
W środę, 16 stycznia, odbyło się podsumowanie ich dotychczasowych wspólnych osiągnięć w zakresie wspierania transferu badań i wyników prac naukowych do przemysłu. To od samego początku było głównym zadaniem Inkubatora Innowacyjności+. Od kiedy w czerwcu 2017 r. projekt trzech uczelni znalazł się na prestiżowej liście 20 laureatów konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i otrzymał blisko 2,8 mln złotych, prowadzone były działania związane z dofinansowaniem i promowaniem prac naukowców i zespołów naukowych, które dawały pozytywne rokowania wdrożeniowe, wzmacniano także współpracę między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, poszukując do realizacji konkretnych projektów partnerów przemysłowych. Co więcej, otoczono naukowców wsparciem w zakresie przygotowania wyników ich badań i prac rozwojowych do potrzeb komercjalizacji, zarządzania portfelem technologii, prowadzeniem prac przedwdrożeniowych. W sumie w projekcie Inkubator Innowacyjności+ sfinansowano 26 prac przedwdrożeniowych: 12 z Politechniki Białostockiej, 5 z Uniwersytetu w Białymstoku oraz 9 z Uniwersytetu Medycznego. Liderem całego przedsięwzięcia był Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.
– Inkubator Innowacyjności+ jako narzędzie, pokazał że jest niezbędny w procesie urynkowienia projektów naukowych, komercjalizacji, doprowadzania ich do stanu rynkowego. Udowodniliśmy, przede wszystkim sobie, ale też całemu otoczeniu – stronie biznesowej i naukowej – że to ma sens. Przekonaliśmy naukowców do tego, że dojście do patentu nie oznacza zakończenia ich pracy – za horyzontem jest coś dalej: wdrożenie i wprowadzenie produktu na rynek – przekonywał Tomasz Stypułkowski, prezes zarządu IIiT PB.
Inkubator przyczynił się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym. Lista prac przedwdrożeniowych sfinansowanych w ramach Inkubatora Innowacyjności+ realizowanych przez pracowników Politechniki Białostockiej i Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej:
Na konferencji poinformowano, że według obietnicy złożonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt konsorcjum trzech białostockich uczelni ma szansę być kontynuowany i dofinansowany przez kolejny rok już poza procedurą konkursową.
Źródło: PB