Aktualności
Sprawy nauki
30 Stycznia
Opublikowano: 2019-01-30

Dwie zmodernizowane kliniki WIM

W styczniu w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uroczyście otwarto dwie zmodernizowane kliniki Dermatologiczną oraz Chorób Infekcyjnych i Alergologii.

– Od kilku lat Wojskowy Instytut Medyczny dynamicznie się zmienia, konsekwentnie kładąc nacisk na kompleksową opiekę nad chorymi. Modernizacja jest istotnym krokiem w tym kierunku. Odpowiedni sprzęt oraz organizacja opieki, w tym nadzór i trwałość o bezpieczeństwo pacjentów, są kluczem do sukcesu – mówił gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Dr hab. n. med. Witold Owczarek, prof. ndzw., kierownik Kliniki Dermatologicznej, podkreślał znaczenie nowych strategii w dermatologii oraz nowoczesnych technologii stosowanych w diagnostyce i leczeniu naszych chorych. – Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił istotny postęp w zrozumieniu patogenezy większości chorób dermatologicznych. Nasi pacjenci to głównie chorzy na ciężkie zapalne choroby ogólnoustrojowe, choroby z zaburzeniami immunologicznymi, jak również nowotwory skóry w różnym etapie ich rozwoju. W naszej Klinice jesteśmy w stanie przy pomocy nowoczesnych technologii rozpoznawać nowotwory skóry na wczesnych etapach rozwoju oraz przy pomocy terapii celowanych leczyć ich zaawansowane postaci. Przeciwciała monoklonalne i małe molekuły stały się podstawą w leczeniu chorób zapalnych. Dermatologia została zatem dziedziną, w której innowacja jest podstawą terapii.

W Klinice Dermatologicznej leczone są m.in.: ciężka i umiarkowana łuszczyca plackowata, łuszczycowe zapalenie stawów o przebiegu agresywnym, leczenie beksarotenem ziarniniaka grzybiastego lub zespołu Sezary’ego. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym Narodowego Funduszu Zdrowia oraz miejscem pracy Zespołu Koordynacyjnego ds. leczenia biologicznego umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej oraz Zespołu ds. leczenia chorych na raka podstawnokomórkowego skóry.

Natomiast klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii leczy chorych na astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa, wyprysk atopowy, przewlekłe pokrzywki, obrzęki naczynioruchowe, nadwrażliwość na pokarmy i leki, a także jady owadów żądlących. Klinika zajmuje się poszukiwaniem przyczyn idiopatycznej anafilaksji, immunoterapią m.in. na jady owadów żądlących, przygotowaniem alergików do badań diagnostycznych, wykonywaniem zabiegów w przypadku uczulenia na leki znieczulające. Obecnie jest dla regionu referencyjnym ośrodkiem profilaktyki i leczenia wrodzonych obrzęków naczynioruchowych. Zajmuje się również poszukiwaniem przyczyn gorączki o nieustalonej etiologii i innych nieswoistych objawów oraz leczeniem zapaleń wątroby typu A, B i C, boreliozy, infekcyjnych biegunek, róży, neuroinfekcji itp.

JK

(Źródło: WIM)

Dyskusja (0 komentarzy)