Aktualności
Sprawy nauki
11 Lutego
Źródło: PAP
Opublikowano: 2021-02-11

Dymisja wiceminister Anny Budzanowskiej

Anna Budzanowska złożyła dymisję z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki – poinformowała rzeczniczka resortu Anna Ostrowska. Budzanowska będzie pełnić swoją funkcję do 14 lutego.

Według zapewnień rzeczniczki dymisja była uzgodniona już kilka tygodni temu i – wbrew temu, co sugerował wcześniej na Twitterze dr hab. Emanuel Kulczycki, jeden z członków Komisji Ewaluacji Nauki – nie ma nic wspólnego z opublikowanym wczoraj przez MNiSW wykazem czasopism.

Anna Budzanowska pełniła funkcję podsekretarza stanu początkowo – od grudnia 2019 r. – w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa i Wyższego, którym kierował wówczas Jarosław Gowin, a następnie w Ministerstwie Edukacji i Nauki, na czele którego stoi Przemysław Czarnek. Przewodniczyła pracom zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Wcześniej była dyrektorem generalnym w MNiSW.

Współtworzyła Narodowy Kongresu Nauki oraz cykl konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Odpowiadała za projekty strategiczne w ministerstwie oraz przewodniczyła pracom zespołu do spraw wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Była członkiem Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta z ramienia MNiSW. Koordynowała program Narodowej Reprezentacji Akademickiej.

Anna Budzanowska ma stopień naukowy doktora nauk humanistycznych nadany przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również Podyplomowe Studia Menedżerskie prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskała tytuł Executive MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Uniwersytetu Gdańskiego i Rotterdam School of Management Erasmus University.

W dotychczasowej karierze wiceminister Budzanowska pełniła m.in. funkcję dyrektora ds. współpracy instytucjonalnej w Kancelarii Prezydenta RP, kierowała również Departamentem Sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, gdzie odpowiadała za przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 r. i w Londynie w 2012 r. W 2007 r. roku, jako zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, sprawowała nadzór nad realizacją inicjatyw z zakresu dyplomacji kulturalnej, a także uczestniczyła w pracach związanych z planowaniem udziału Polski w EXPO w Saragossie w 2008 r.

Pracę w administracji publicznej łączyła z działalnością akademicką, zdobywając doświadczenie dydaktyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Obecnie resortem edukacji i nauki kieruje od października 2020 r. Przemysław Czarnek. Wiceministrami są: Dariusz Piontkowski, Marzena Machałek, Włodzimierz Bernacki, Tomasz Rzymkowski i Wojciech Murdzek.

MK, źródło: PAP

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~StaryZgred2012 12.02.2021 13:32

    Imperium kontratakuje. Najpierw turboliberałowie Kudryckiej, potem darwinistyczni korwiniści Gowina, a teraz religijni fundamentaliści Czarnka.
    .
    Manipulacje przy liście punktowej to dopiero rozgrzewka przed właściwym działaniem. A ostateczne rozwiązanie dla polskiej nauki (Endlosung?) poznamy zapewne na wigilię Bożego Narodzenia, bo ogłaszanie aktów z mocą wsteczną to taka świecka tradycja datująca się od czasów Kudryckiej.