Aktualności
Sprawy nauki
05 Listopada
Źródło: www.nauka.gov.pl
Opublikowano: 2020-11-05

Dymisja wiceministra nauki

Prof. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podał się do dymisji. W resorcie nadzorował Departament Innowacji i Rozwoju oraz Departament Współpracy Międzynarodowej.

O rezygnacji ze stanowiska prof. Maksymowicz poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Przez ostatni czas starałem się swoim doświadczeniem i wiedzą służyć Polsce w najlepszy możliwy sposób. Wiele rzeczy udało się usprawnić, część projektów jest w trakcie realizacji między innymi bardzo ważna ustawa o biobankach. Organizowałem pracę naukowców nad polskimi metodami walki z koronawirusem. Koordynowałem funkcjonowanie uczelni, aby studenci i nauczyciele akademiccy byli jak najbardziej bezpieczni podczas pandemii. Zawsze jednak podkreślałem, że najpierw jestem lekarzem dopiero później politykiem. Widząc sytuację pandemiczną w Polsce postanowiłem wrócić do swoich pacjentów, którzy obecnie potrzebują mnie bardziej niż kiedykolwiek. Wracam operować nowotwory mózgu, pracować w klinice Budzik, ale także pomagać chorym na oddziale covidowym. Sytuacja, w jakiej znalazła się nasza ojczyzna wymaga od nas wszystkich maksymalnego zaangażowania w tych dziedzinach, w których jesteśmy najbardziej potrzebni. Dla mnie wybór jest prosty. Jest to odpowiedź na liczne prośby zarówno pacjentów oraz współpracowników, którzy walczą na froncie z pandemią. Bardzo dziękuję wszystkim, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność współpracować. Mam wielką nadzieję, że wspólnie szybko wygramy walkę z wirusem” – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Prof. Maksymowicz funkcję wiceministra nauki sprawował od 26 lipca 2019 roku. W resorcie kierowanym wówczas przez Jarosława Gowina zastąpił Piotra Müllera, który kilka tygodni wcześniej został rzecznikiem rządu. Było to jego drugie ministerialne stanowisko. Wcześniej, od października 1997 r. do marca 1999 r., sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej. W latach 2016–2019 był prorektorem ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zasiadał także w zespole doradczym do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Po odejściu z ministerstwa ma zamiar zająć się opieką lekarską na oddziale dla chorych na COVID-19 oraz pracą w klinice Budzik.

Do czasu powołania jego następcy najbliższymi współpracownikami ministra Przemysława Czarnka pozostają: prof. Włodzimierz Bernacki (sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki) oraz dr Anna Budzanowska i prof. Grzegorz Wrochna – oboje w randze podsekretarzy stanu.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)