Prof. Ewa Słaby, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, objęła stanowisko Prezydenta Europejskiej Unii Mineralogicznej. Pokieruje organizacją przez najbliższe cztery lata.
Skład Komitetu Wykonawczego Europejskiej Unii Mineralogicznej (European Mineralogical Union, EMU) na kadencję 2020–2024 wybrano pod koniec września podczas posiedzenia z udziałem przedstawicieli europejskich towarzystw mineralogicznych. Dotychczasowego Prezydenta prof. Michaela Carpentera (Cambridge University) zastąpiła prof. Ewa Słaby, pełniąca przez ostatnie cztery lata funkcję wiceprezydenta EMU.
Prof. Słaby od 2009 roku związana jest z Instytutem Nauk Geologicznych PAN. Najpierw była zastępcą dyrektora Instytutu, a od czterech lat jest jego dyrektorem. Ukończyła studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, broniąc pracę z zakresu petrografii. W 1988 roku obroniła na tej uczelni doktorat, prowadząc prace badawcze we współpracy z uniwersytetem Kraju Saary. Habilitowała się w roku 2000 (za rozprawę napisaną we współpracy z Freie Universität zdobyła nagrodę rektora UW. W roku 2009 otrzymała nominację profesorską.
W latach 1999–2005 pełniła przez kolejne trzy kadencje funkcję prodziekana WG UW. W latach 2007 i 2009 pracowała na Université Blaise-Pascal w Clermont-Ferrand jako profesor wizytujący.
Specjalizuje się w modelowaniu procesów wysokotemperaturowych – magmowych, wulkanicznych i hydrotermalnych w skali makro oraz mikro.
EMU to międzynarodowa organizacja naukowa, której celem jest pogłębienie współpracy w dziedzinie nauk mineralogicznych (mineralogia, petrologia, geochemia i ich zastosowania). Członkami EMU są krajowe towarzystwa naukowe reprezentujące naukowców zajmujących się minerałami (w Polsce – Polskie Towarzystwo Mineralogiczne). Prace EMU koordynuje Komitet Wykonawczy, którego skład wybierany jest co cztery lata.
MK