Dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. Zbigniew Błocki, został po raz trzeci wybrany do Rady Zarządzającej Science Europe.
Science Europe to międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad pół setki organizacji i instytucji prowadzących lub finansujących działalność badawczą z 27 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Organizacja została założona w 2011 roku, a Narodowe Centrum Nauki zostało do niej przyjęte w maju 2012 r.
Celem Science Europe jest wzmocnienie europejskiej przestrzeni badawczej przez zacieśnienie współpracy między instytucjami członkowskimi. Jednym z priorytetów SE jest reprezentowanie potrzeb środowiska naukowego w Europie oraz zwiększenie wpływu naukowców na kształtowanie ogólnoeuropejskich strategii związanych z badaniami naukowymi. Organizacja dąży również do pogłębiania współpracy z instytucjami wspierającymi naukę zlokalizowanymi poza Europą i poszukiwania rozwiązań, dzięki którym finansowane ze środków publicznych badania naukowe przyczynią się do rozwoju gospodarki oraz przyniosą pożytek społeczeństwu.
Rada Zarządzająca Science Europe wyznacza i monitoruje kierunek działań organizacji. Jej członkowie wybierani są przez Zgromadzenie Ogólne na dwuletnią kadencję. Jako pierwszy Polskę reprezentował w tym gremium prof. Andrzej Jajszczyk, były dyrektor NCN. Po nim członkostwo objął prof. Zbigniew Błocki, który był wybierany do Rady Zarządzającej w 2015, 2017 i po raz trzeci – 27 listopada 2019 roku.
Prof. Zbigniew Błocki od 2015 roku pełni funkcję dyrektora Narodowego Centrum Nauki. Jest pracownikiem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1999 r. w ramach stypendium Fulbrighta (senior grant) przebywał na Indiana University w Bloomington i University of Michigan w Ann Arbor. Rok 2001 spędził w Instytucie Maxa Plancka w Bonn, a w 2002 roku przebywał 3 miesiące w Instytucie Maxa Plancka w Lipsku. W latach 2006 i 2013 był profesorem wizytującym na Indiana University.
W latach 2010–2015 zasiadał w Radzie NCN, a w latach 2010–2013 w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W przeszłości był członkiem Rady Naukowej Centrum Banacha, Rady Naukowej Instytutu Matematycznego PAN, Komitetu Matematyki PAN, a także Komisji Etycznej Europejskiego Towarzystwa Matematycznego. W latach 2011–2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Matematyki UJ.
Jest laureatem Nagrody im. Zaremby Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2007) oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcie naukowe (2008). W 2014 roku otrzymał Laur Jagielloński.
Źródło: NCN