Aktualności
Sprawy nauki
24 Września
Rys. Sławomir Makal
Opublikowano: 2020-09-24

Echa artykułu „Wstrzymana profesura”

We wrześniowym numerze „Forum Akademickiego” opublikowaliśmy artykuł „Wstrzymana profesura” dotyczący problemów z postępowaniem profesorskim rektora Uniwersytetu Gdańskiego dr. hab. Jerzego Gwizdały, prof. UG. Spotkał się z dużym odzewem środowiska akademickiego.

Sprawa dotyczy wybranego w tym roku na drugą kadencję rektora Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Jerzego Gwizdały, prof. UG i jego postępowania profesorskiego. „Po raz pierwszy zdarza mi się opisywać przypadek podejrzenia o naruszanie praw autorskich przez rektora dużej i znanej uczelni” – pisze Marek Wroński w artykule „Wstrzymana profesura”. W związku z publikacją w środę, 23 września, rektor UG dr hab. Jerzy Gwizdała, prof. UG wydał oświadczenie, w którym zarzuty nazywa „nieuzasadnionymi” i podkreśla, że „we wszystkich sferach działalności akademickiej kierował się zawsze zasadami uczciwości i respektu dla dokonań innych naukowców”. Dzień wcześniej swoje stanowisko wystosował przewodniczący Rady Uniwersytetu Gdańskiego dr Marek Głuchowski. Oba pisma zamieszczamy poniżej.

Do treści artykułu odniósł się też w mediach społecznościowych dr Błażej Kochański z Politechniki Gdańskiej: „Wczoraj zostałem zaskoczony artykułem, który opisywał wstrzymaną profesurę Jerzego Gwizdały, rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Dowiedziałem się z niego, że rektor UG dokonał plagiatu między innymi mojego doktoratu. Wczoraj wieczorem nie poszedłem spać, zamiast tego zacząłem porównywać artykuł rektora UG z moim doktoratem. Wygląda na to, że we wspomnianym artykule rektora Gwizdały opublikowanym 5 lat temu w Problemach zarządzania, a następnie przetłumaczonym na angielski i zamieszczonym na stronach 33–44 monografii profesorskiej, plagiatem jest nie tylko »półtorej strony tekstu«. Plagiatem jest całość artykułu. Zdania, które nie pochodzą z mojego doktoratu, można policzyć na palcach jednej ręki (…) W którymś momencie już nie wiedziałem, co pochodzi skąd, bo całe akapity były praktycznie identyczne. Co ciekawe, nawet moje niezgrabności stylistyczne zostały w dużej części skopiowane. Trzeba jednak zaznaczyć, że trochę usterek plagiator dodał od siebie”.

Od momentu ukazania się artykułu nasza wiedza na powyższy temat rośnie z każdym dniem. Poznajemy też szczegóły wzmiankowanego przewodu profesorskiego; zgłaszają się do nas kolejne osoby, które wskazują dalsze nieprawidłowości w dorobku rektora UG. Poniżej publikujemy porównanie artykułu Jerzego Gwizdały i Błażeja Kochańskiego, którego mały fragment został przedstawiony na łamach FA. Więcej na temat losów przewodu profesorskiego Jerzego Gwizdały i jego dorobku opublikujemy w jednym z najbliższych numerów miesięcznika „Forum Akademickie”.

(red.)

Porównanie artykułu Jerzego Gwizdały i Błażeja Kochańskiego

Oświadczenia rektora UG i przewodniczącego Rady UG:

Gwizdala oswiadczenie gluchowski

 

Dyskusja (0 komentarzy)