Aktualności
Sprawy nauki
14 Marca
Opublikowano: 2018-03-14

Edycja dzieł „czarnego romantyzmu”. Grant z NPRH na UwB

Dr hab. Halina Krukowska, prof. senior UwB, zdobyła grant z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Wraz z międzynarodowym zespołem współpracowników przygotuje 12 tomów przybliżających rzadkie dzieła literackie należące do nurtu „czarnego romantyzmu”.

Tytuł projektu brzmi „Kontynuacja krytycznych edycji wybitnych, zapomnianych dzieł XIX-wiecznej polskiej literatury romantycznej w Naukowej Serii Wydawniczej »Czarny Romantyzm« w XII tomach”. Na jego realizację prof. Krukowska otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 644 tys. zł.

Głównym celem projektu jest wznowienie naukowej, krytycznej edycji zapomnianych dzieł literackich należących do nurtu „czarnego romantyzmu”, który rozwijał się w polskiej literaturze powstającej na pograniczu, na kresach wschodnich. „Czarny romantyzm” to jeden z najważniejszych nurtów w literaturze romantyzmu polskiego, angielskiego i niemieckiego, charakteryzujący się pesymistyczną, ciemną, mroczną wizją świata: egzystencji człowieka, natury i kultury, bytu i historii. Jak przypomina prof. Halina Krukowska, nurt ten stanowi swoisty wyróżnik polskiego romantyzmu, łączy się bowiem z pierwiastkiem regionalnym, orientalnym, wydając wspaniałe dzieła klasyków tzw. ukraińskiej szkoły w poezji polskiej.

Zgodnie z założeniami projektu, przedmiotem opracowań w kolejnych tomach będą zarówno dzieła polskie, jak i te z pogranicza polsko-ukraińsko-białorusko-litewskiego, a wśród nich także teksty pozostające do tej pory w rękopisach. To m.in. utwory Anny Mostowskiej, Karoliny Proniewskiej, Erazma Słowackiego, Jana Barszczewskiego, Michała Chodźki, Erazma Izopolskiego, a także antologia wszystkich polskich przekładów XVIII- i XIX-wiecznych Pieśni Osjana Jamesa Macphersona.

Prace przy edycji będzie prowadził międzynarodowy, interdyscyplinarny zespół badaczy i edytorów z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Przygotują oni teksty w nowoczesnej formie edytorskiej, a dodatkowo opatrzą je bogatym materiałem (takim, jak wstępy historycznoliterackie, interpretacje, aneksy, dawne recenzje, biografie). Realizatorzy projektu mają duże doświadczenie w edycji dzieł XIX-wiecznej literatury polskiej – w Naukowej Serii Wydawniczej „Czarny Romantyzm” ukazało się do tej pory 37 tomów. Efekty zdobytego przez prof. Halinę Krukowską grantu ukażą się w tej znanej serii naukowej, która ma charakter unikatowej edycji źródeł.

Więcej informacji na temat wyników konkursu na stronie MNiSW: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/wyniki-konkursow-nprh-dziedzictwo-narodowe-i-2017-i-uniwersalia-2-2.html

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)