Prof. Piotr Chłosta, kierownik Kliniki i Katedry Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, otrzymał Golden Pin EBU. Wyróżnienie nadało European Board of Urology za zasługi w dziedzinie edukacji i kształcenia podyplomowego w urologii w wymiarze europejskim.
EBU to organizacja non profit, która działa jako część Sekcji Urologii UEMS (European Union of Medical Specialists). Jej głównym celem jest definiowanie standardów praktyki urologicznej i kształcenia w urologii, co przekłada się na zapewnienia najwyższego poziomu opieki medycznej w zakresie urologii w Europie.
Prof. Piotr Chłosta jest absolwentem Wydziału Lekarskiego wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 2008 roku przewodniczy Sekcji Endourologii Polskiego Towarzystwa Urologicznego, w latach 2002–2014 był delegatem PTU do EBU. W latach 2004–2012 pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie urologii dla województwa świętokrzyskiego. Był profesorem wizytującym w Universitätsklinikum für Urologie Carl Gustav Carus Dresden.
Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie urologii, pionierem zarówno w Polsce, jak i na świecie w wykonywaniu skomplikowanych procedur urologicznych, tj. laparoskopowego wycięcia zaotrzewnowych węzłów chłonnych u chorych na przerzutowego raka jądra, wytworzenia zastępczego pęcherza jelitowego wyłącznie laparoskopowo, wszczepienia sztucznego zwieracza wokoło cewki sterczowej u mężczyzny również metodą laparoskopii.
Profesor wprowadził do rodzimej urologii wiele nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego. Rozwinął też minimalnie inwazyjną metodę biopsji mającą zastosowanie w przypadku znacznie zaawansowanego raka pęcherza moczowego oraz współtworzył i wdrożył metodę przezskórnej cystolitotrypsji (PCCL) w leczeniu chorych na kamicę pęcherza moczowego.
Prof. Piotr Chłosta jest laureatem wielu nagród przyznanych przez towarzystwa naukowe krajowe i międzynarodowe, redakcje czasopism medycznych o zasięgu międzynarodowym oraz Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie.
Łukasz Wspaniały, źródło: UJ