Aktualności
17 Lutego
Opublikowano: 2019-02-17

Fizyk z UW laureatem Humboldt Research Award

Prof. Jerzy Lewandowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego znalazł się w gronie laureatów ostatniej edycji Humboldt Research Award.

Nagroda przyznawana jest przyznawana jest zagranicznym naukowcom, zasłużonym na arenie międzynarodowej. Nominacje mogą być zgłaszane wyłącznie przez akademików z Niemiec. Ośrodki badawcze na terenie tego kraju to miejsca, do których zapraszani są zwycięzcy nagrody w celu realizacji własnych projektów. Tym samym wypełniana jest jedna z głównych misji Fundacji im. Alexandra von Humboldta dążącej do wspierania międzynarodowej współpracy naukowców.

Na najnowszej liście laureatów znajduje się prof. Jerzy Lewandowski z Wydziału Fizyki UW, którego nagrodzono za całokształt dotychczasowego dorobku naukowego. Obecnie kieruje Katedrą Teorii Względności i Grawitacji w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się m.in. geometryczną teorią czarnych dziur i falami grawitacyjnymi w czasoprzestrzeni, a także ogólną teorią względności. Jest autorem licznych publikacji naukowych, a w 2016 roku otrzymał członkostwo The International Society on General Relativity and Gravitation.

Nominację prof. Jerzego Lewandowskiego zgłosił prof. Thomas K. Thiemann z niemieckiego Friedrich-Alexander-Universität. Dzięki Humboldt Research Award fizyk będzie realizował swój projekt badawczy we współpracy ze specjalistami w Niemczech.

Każdego roku niemiecka Fundacja im. Alexandra von Humboldta przyznaje około 100 takich nagród. Laureatami zostają badacze, których fundamentalne odkrycia, nowe teorie lub spostrzeżenia miały znaczący wpływ na ich własną dyscyplinę naukową i które będą wpływać na tworzenie nowatorskich osiągnięć w przyszłości.

Źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)