Aktualności
Sprawy nauki
08 Maja
Opublikowano: 2020-05-08

FNP wspiera Warsaw Genomics w walce z COVID-19

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekaże 180 tys. zł zespołowi, założonej przez jej laureatów, spółki Warsaw Genomics. Wykonując dziennie 3,5 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2, odgrywa ona istotną rolę w walce z pandemią COVID-19.

Warsaw Genomics, spółka zajmująca się tworzeniem i realizacją czułych i dokładnych testów wykrywających choroby genetyczne, w obliczu pandemii COVID-19 skoncentrowała swoje wysiłki i zasoby na realizacji testów molekularnych wykrywających zarażenie koronawirusem. Pod kierunkiem laureatów FNP – prof. dr. hab. n. med. Krystiana Jażdżewskiego i dr hab. n. med. Anny Wójcickiej – zespół naukowców, lekarzy i diagnostów nieprzerwanie od 20 marca, przez 7 dni w tygodniu, niemal 24 godziny na dobę pracuje, aby wykonywać bezpłatne testy dla personelu medycznego, szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Aktualnie w laboratorium analizowanych jest 3,5 tys. testów na dobę, co stanowi duży wkład w liczbę wszystkich testów w kierunku SARS-CoV-2 wykonywanych dziennie w Polsce (średnio ok. 15 tys.).

– Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla wielkiej pracy wykonywanej przez cały zespół Warsaw Genomics. Pracy, która ma niezwykle istotne znaczenie w walce z pandemią i która przynosi korzyści nam wszystkim. Realizując jeden z podstawowych celów statutowych FNP, jakim jest finansowanie uznanych przez środowisko naukowców i zespołów badawczych, zdecydowaliśmy się na przekazanie zespołowi Warsaw Genomics środków w wysokości 180 tys. zł. – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Przekazana kwota ma na celu sfinansowanie rocznego zatrudnienia w zespole diagnostycznym osoby ze stopniem doktora na wczesnym etapie kariery naukowej.

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią działań podejmowanych na rzecz rozwoju nauki. Podejmując decyzję o umożliwieniu realizacji testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 szpitalom i placówkom medycznym, uruchamiając e-poradnię, kierujemy się priorytetem naszej działalności – dążeniem do bycia zaufanym partnerem służby zdrowia. Otrzymane wsparcie, a jednocześnie wyróżnienie, jest dla nas potwierdzeniem, że działamy i zmierzamy w dobrym kierunku – mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka WarsawGenomics.

Wsparcie dla Warsaw Genomics to niejedyne środki przekazane przez FNP na walkę z pandemią. Wykorzystując dotację otrzymaną od Instytutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (jako jedyna organizacja z Polski), FNP przekazała 125 tys. euro laboratorium prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Kwota ta pozwoli na sfinansowanie dalszych badań dotyczących wirusa SARS-CoV-2, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do opracowania sposobów leczenia i diagnozowania pacjentów. Ponadto FNP uruchomiła tematyczny nabór wniosków na badania służące zwalczaniu pandemii COVID-19 z łącznym budżetem w wysokości 15 mln zł dla aktualnych beneficjentów programów TEAM, TEAM-TECH, FIRST-TEAM, HOMING i POWROTY.

źródło: FNP

Dyskusja (0 komentarzy)