Aktualności
Sprawy nauki
29 Września
Opublikowano: 2017-09-29

FNP zapowiada wsparcie polskich start-upów naukowych

Stworzenie funduszu typu venture capital zakłada program wsparcia polskich startupów naukowych opracowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Akademię Leona Koźmińskiego i fundusz Black Pearls VC. Instytucje liczą na dofinansowanie ze środków programu Starter Polskiego Funduszu Rozwoju.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Akademia Leona Koźmińskiego i fundusz Black Pearls VC będą wspierać polskie startupy, które opracowały unikatowe, zaawansowane technologie o dużym potencjale rynkowym. Chodzi tutaj zwłaszcza o projekty z obszaru Deep Tech – czyli przedsięwzięcia oparte na wyjątkowych, skalowalnych i trudnych do skopiowania technologiach opracowanych przez polskie startupy. Wniosek złożony przez trzy instytucje do programu Starter Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada stworzenie funduszu VC o kapitale 65 mln zł.

Ten wyjątkowy w Polsce model współpracy pomiędzy instytucjami ze świata nauki i biznesu zakłada wspólne, aktywne poszukiwanie projektów m.in. w środowisku naukowym, zapewnienie im wsparcia menedżerskiego, kapitału inwestycyjnego oraz pomocy w wejściu na rynek międzynarodowy.

“Jesteśmy bardzo zainteresowani wspieraniem współpracy między środowiskiem naukowym a biznesem” – mówi wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP Adam Zieliński, cytowany w komunikacie. – “Interesują nas m.in. obszary charakteryzujące się rosnącym zaangażowaniem nauki, gdzie ścisłe powiązanie uczelni i instytutów z firmami sprzyja powstawaniu specyficznego rodzaju startupów, jakimi są spółki typu spin-off, oraz intensywniejszemu przepływowi kadr z nauki do biznesu” – dodaje.

W powstającym funduszu FNP ma zapewnić nie tylko kapitał inwestycyjny, lecz także dostęp do innowacyjnych projektów wywodzących się z szeroko rozumianego środowiska naukowego.

Kolejną instytucją modelu zaangażowaną w tworzenie funduszu i występującą w roli inwestora jest Akademia Leona Koźmińskiego. Ma ona wesprzeć proces inwestycyjny poprzez wybór sprawdzonych i gotowych do rozwoju przedsięwzięć.

“Jak wynika z badań Startup Poland, istnieje bardzo ścisły związek pomiędzy środowiskiem startupowym a uczelniami” – mówi lider i koordynator KozminskiVentureLab Jan Dąbrowski. – “Postanowiliśmy systemowo włączyć się w proces wspierania i rozwoju przedsięwzięć biznesowych. Jesteśmy przekonani, że nasze wieloletnie doświadczenie mentorsko-doradcze oraz pozycja międzynarodowa uczelni znacząco przyczyni się do realizacji celów funduszu” – stwierdza.

Trzecią instytucją angażującą się w nowy projekt jest fundusz Black Pearls VC, który podjął się sformowania zespołu doświadczonych menedżerów. To ten zespół będzie wyszukiwał obiecujące projekty do zainwestowania, a także wspierał je finansowo i merytorycznie, m.in. pomagając w skutecznym wejściu na rynki zagraniczne.

“Jednym z najważniejszych warunków sukcesu startupu jest dobra współpraca z funduszem, który jest w stanie dostarczyć mu wiedzę, doświadczenie i relacje niezbędne dla jego rozwoju. Wartościowi i zaangażowani inwestorzy stojący za funduszem są tak naprawdę cenniejsi niż wyłożony przez nich kapitał” – tłumaczy Piotr Pągowski z Black Pearls VC. – “Nasza strategia zakłada budowanie sieci inwestorskiej o globalnym zasięgu, bazującej na ludziach i instytucjach, które realnie pomogą startupom w ekspansji, pozyskaniu odpowiednich zasobów intelektualnych, czy kadr” – stwierdza.

“Od lat zachęcamy najlepszych polskich naukowców, których wyniki badań mają potencjał komercyjny, aby samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami podejmowali próby wejścia na rynek” – stwierdza Adam Zieliński cytowany w komunikacie prasowym. – “Angażując się we współpracę z tak doświadczonymi partnerami jak Black Pearls VC, czy Akademia Leona Koźmińskiego i łącząc nasze kompetencje, będziemy w stanie zaoferować naukowcom jeszcze jeden interesujący instrument wsparcia – tym razem nie mający charakteru grantowego lecz inwestycyjny” – tłumaczy.

“Chcemy wysłać naukowcom jasny komunikat – wierzymy w to, co robicie, jesteśmy gotowi angażować się w wasze projekty i akceptujemy wysokie ryzyko biznesowe z tym związane. Jeśli opracowaliście unikalną technologię lub macie obiecujące wyniki badań to spróbujcie wspólnie z nami przekuć swoją ideę w biznes” – dodaje Zieliński.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)