Aktualności
Sprawy nauki
01 Lutego
Opublikowano: 2017-02-01

Gdańszczanie uhonorowani

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza przyznana została po raz 29. Ustanowiona w 1987 roku początkowo wyróżniała wyłącznie naukowców działających w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych, od 2001 roku odznacza również reprezentantów nauk humanistycznych i społecznych. Nazywana Pomorskim Noblem, honoruje bowiem zasłużonych Gdańszczan za ich wybitne osiągnięcia naukowe, uroczyście wręczana jest zawsze 28 stycznia, w rocznicę urodzin Jana Heweliusza.

Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii nauki humanistyczne i społeczne, prof. Jerzy Zajadło, specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa, związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa oraz Studiów Doktoranckich w zakresie prawa, autor publikacji Filozofia prawa, Filozofia prawa w pytaniach i odpowiedziach, Po co prawnikom filozofia prawa?, Wymowa prawnicza; swoje zainteresowania koncentruje wokół problemu prawa naturalnego oraz prof. Kazimierz Darowicki w kategorii nauki ścisłe i przyrodnicze, związany z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej, piastujący stanowisko kierownika Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej, autor ponad 190 publikacji zamieszczanych w czasopismach z bazy Web of Science oraz kilku monografii naukowych, twórca oryginalnej metody pomiarowej – Dynamicznej Elektrochemicznej Spektroskopii Impedancyjnej; jego specjalnością zawodową jest korozja i ochrona przed korozją.

Zwycięzcy, wyłaniani przez kapitułę pod przewodnictwem prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz prezesa Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, w składzie której znajdują się także rektorzy państwowych uczelni wyższych w Gdańsku, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska, dotychczasowi laureaci oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych, otrzymują dyplom, statuetkę Heweliusza i nagrodę finansową w wysokości 16 tysięcy złotych brutto.

az

(źródło: gdansk.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)