Budynek, w którym mieści się Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zdobył nagrodę główną międzynarodowej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2020. Gmach zwyciężył również w kategorii Sharing Public Spaces.
W Wienerberger Brick Award doceniane są oryginalne obiekty architektoniczne, w których główne zastosowanie znalazły materiały ceramiczne. Konkurs ma dwie odsłony – polską i międzynarodową. Realizacje, które uzyskały nagrody w konkursach krajowych, przechodzą do światowej edycji Wienerberger Brick Award. W marcu 2019 roku rozstrzygnięta została polska edycja konkursu. Jej zwycięzcą została siedziba katowickiej Szkoły Filmowej, co umożliwiło udział w międzynarodowej odsłonie konkursu. Wienerberger Brick Award przyznawane są co dwa lata. Jury wyłoniło sześć realizacji, które nagrodzono w pięciu kategoriach: Feeling at Home, Sharing Public Spaces, Living Together, Working Together oraz Building Outside the Box.
Gmach Szkoły Filmowej Uniwersytetu Śląskiego to projekt autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupy 5 Architekci oraz biura projektowego MAŁECCY. Realizacja łączy walory budynku współczesnego, a jednocześnie ponadczasowego. Zachowanie historycznej zabudowy sprawiło, że gmach subtelnie wpisuje się w lokalny kontekst, będąc zarazem strażnikiem i interpretatorem przeszłości.
Katowicka „Filmówka” mieści się w centrum miasta, w pobliżu uczelnianego kampusu. Jest typową plombą: gmach został wpisany w gęstą zabudowę, jest zintegrowany z istniejącymi wcześniej obiektami. „Strategią autorów nie było zbudowanie ikony, lecz uzupełnienie fragmentu miasta. Należało przyjrzeć się temu, co istnieje, odkryć, dlaczego jest wyjątkowe, a potem nadać mu szczególną atmosferę i osobowość. Nowa architektura miała tu odegrać rolę tła wypełniając zastaną miejską przestrzeń w sposób naturalny” – piszą o swojej idei sami architekci.
Budynek został wkomponowany w istniejący kwartał zabudowy. Dopasowano go do niej nie tylko gabarytami czy wysokością, ale również budulcem – wzniesiono go bowiem z szarej cegły. W ten sposób udało się harmonijnie połączyć nowy gmach z istniejącym na działce starym budynkiem mieszkalnym, śląskim familokiem, który stał się teraz integralną częścią uczelnianej budowli. Ażurowa, ceramiczna fasada stała się znakiem rozpoznawczym budowli. „Elewacje wykonane z setek ażurowych kształtek ceramicznych stanowią kwintesencje idei projektu polegającej na współczesnej europejskiej interpretacji charakteru tradycyjnej śląskiej zabudowy” – tłumaczą architekci. U podstaw pomysłu stało iberyjskie rozwiązanie tworzenia „firanek”, ażurowych elewacji – zasłon, chroniących wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. W tym wypadku rozwiązanie to dostosowano do miejscowych realiów, czyniąc z niego rozpoznawalny detal.
Gmach jest także obiektem przyjaznym studentom. Wewnętrzny dziedziniec doskonale służy do integracji użytkowników i sprawia, że „ulica przenika do budynku, a uczelnia wychodzi na ulicę”. Wiele uwagi poświęcono zmysłowym efektom świetlnym, na które bardzo wrażliwi są uczący się tu filmowcy. Spójny charakter całego budynku zapewnia użycie cegły także w jego wnętrzach. „Największym wyzwaniem projektantów było dostrzeżenie piękna starej, zniszczonej tkanki, która w niemy sposób opowiada swoją historię, zaproszenie jej do współtworzenia nowej przestrzeni, czy to przez inkorporację do nowego budynku, czy przez otwarcie widoków i przeszkleń na wewnętrzne podwórza i oficyny otaczających budynków” – podsumowują swój projekt architekci.
MK, źródło: UŚ