Aż 16 medali zdobyli polscy studenci podczas międzynarodowych zawodów konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West w miejscowości Fort Worth w amerykańskim stanie Teksas.
SAE Aerodesign to prestiżowe zawody dla młodych konstruktorów lotniczych. Organizuje je każdego roku w trzech edycjach – West, East i Brazil – stowarzyszenie SAE International. Rywalizacji patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks. W imprezie uczestniczą studenckie zespoły z całego świata.
Na początku marca rozegrano SAE Aero Design East na Florydzie, a w kwietniu w Forth Worth na Florydzie odbyła się edycja SAE Aero Design West. W tej ostatniej do konkurencji ze swoimi bezzałogowymi samolotami stanęło ponad 30 studenckich drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indii, Chin, Egiptu, Meksyku, Hiszpanii i Polski. Nasz kraj reprezentowali członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej i Koła Naukowego SAE AeroDesign Politechniki Warszawskiej.
Zawody składały się z trzech konkurencji – Regular, Micro i Advanced, które różniły się wymogami, jakie musiały spełnić statki powietrzne, dotyczącymi ich rozmiarów, pułapu skrzydeł, silnika czy zadań do wykonania w czasie zawodów.
W klasie Advanced najlepiej z całej stawki spisali się studenci PWr, którzy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, a ponadto byli najlepsi w wykonaniu misji i raporcie technicznym.
Udało nam się dopracować system detekcji markerów i autonomii PADY. Byliśmy jedyną drużyną na świecie, której udało się wykonać cały profil misji i zrzucić PADĘ autonomicznie do celu (sześć stóp, niecałe dwa metry od punktu) – relacjonuje Nikodem Perła, wiceprezes AKL.
Studenci PW zdominowali z kolei rywalizację w klasie Micro (dla małych samolotów, m.in. z ograniczeniami mocy i rozpiętości). Wygrali klasyfikację generalną (przed PWr), byli najlepsi w lotach (srebrny medal dla PWr) oraz w prezentacji technicznej (2 miejsce dla PWr). Zajęli też drugą pozycję za raport techniczny.
Z kolei w klasie Regular (gdzie do najważniejszych wytycznych należy zakaz używania elementów kompozytowych) studenci PWr zajęli 2 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz zwyciężyli w wykonaniu misji i w prezentacji technicznej. Ich koledzy i koleżanki z PW stanęli na trzecim stopniu podium: w „generalce”, wykonaniu misji i w raporcie technicznym. W prezentacji technicznej uplasowali się na czwartym miejscu.