Aktualności
Opublikowano: 2020-09-22

Ig Nobel dla badaczki z Wrocławia

Dr Agnieszka Żelaźniewicz z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego została laureatką Ig Nobla w dziedzinie… ekonomii.

Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla – za osobliwe prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” oraz odkrycia, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”. W tym roku przyznało je po raz 30. czasopismo Annals of Improbable Research (Roczniki Nieprawdopodobnych Badań), kierowane przez Marca Abrahamsa z Cambridge w Massachusetts. Co ciekawe, jeden ze zwycięzców Ig Nobla za badania nad lewitacją żab w silnym polu magnetycznym – Andriej Gejm – dostał później „prawdziwego” Nobla za odkrycie grafenu.

Dr Agnieszka Żeleźniewicz otrzymała nagrodę w dziedzinie… ekonomii za ekonomię całowania w usta, a dokładniej za próbę ilościowego określenia zależności pomiędzy nierównościami dochodów narodowych w różnych krajach a średnią częstotliwością… całowania w usta. Badania prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Chile, Kolumbii, Australii, Włoch i Norwegii.

W tym roku nagrodzono także m.in. Richarda Vettera za odkrycie, iż wielu entomologów boi się pająków, oraz grupę psychologów, którzy opracowali „metodę identyfikacji narcyzów poprzez obserwowanie ruchów ich brwi”. Ig Noblem z edukacji medycznej wyróżniono grupę polityków (m.in. premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i prezydenta USA Donalda Trumpa) za „wykorzystanie pandemii wirusowej COVID-19 do nauczenia świata, że politycy mogą mieć bardziej bezpośredni wpływ na życie i śmierć niż naukowcy i lekarze”.

Ceremonia przyznania Ig Nobli w związku z pandemią miała miejsce online. Wszyscy laureaci otrzymali dyplom i banknot o wartości 10 bilionów dolarów… w walucie Zimbabwe (warte kilka dolarów amerykańskich). Moment wręczenia nagrody dla zespołu dr Agnieszki Żelaźniewicz można obejrzeć od 28 minuty nagrania.

Agata Sałamaj, źródło: UWr

Dyskusja (0 komentarzy)