Aktualności
Sprawy nauki
16 Września
Opublikowano: 2019-09-16

Jak podnieść widoczność czasopisma w sieci? Szkolenia dla redaktorów czasopism naukowych

Uniwersytet Warszawski, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) organizuje bezpłatne spotkania i szkolenia poświęcone Platformie Polskich Publikacji Naukowych, udostępnianiu treści w otwartym dostępie i licencjom Creative Commons. Szkolenia organizowane są na terenie całego kraju.

Najczęściej poruszane zagadnienia:
– otwarty dostęp – zalety, procedura przystąpienia do platformy, umowa, wprowadzanie danych do bazy, import/eksport metadanych, wybrane zalety udostępniania treści na platformie ICM;

– wydawanie czasopisma na wolnych licencjach – zawieranie umów, przenoszenie praw, prawo autorskie.

Spotkania kończą się sesją poświęconą pytaniom uczestników i case studies.

Celem projektu „Platforma Polskich Publikacji Naukowych” jest udostępnienie redaktorom i wydawcom narzędzia do rozpowszechnienia w otwartym dostępie publikacji naukowych. Projekt przewiduje stworzenie, wdrożenie i prowadzenie platformy służącej do przechowywania i udostępniania objętych nim zasobów, a także opracowanie oprogramowania służącego do zarządzania zasobami platformy.

Platforma będzie wyposażona w funkcje ułatwiające zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie, m.in. przez częściową automatyzację wprowadzania metadanych i możliwość ich eksportu do popularnych formatów i platform (np. POL-index). Na początek, na Platformie znajdzie się 300 000 artykułów naukowych z obecnie prowadzonej w ICM Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl. W toku projektu, czyli do lipca 2021 r. planowane jest udostępnienie 90 000 artykułów naukowych (wraz z metadanymi) z ponad 1000 polskich czasopism naukowych. 25 000 z tych artykułów objętych zostanie otwartymi licencjami, ze wskazaniem na licencje Creative Commons.

Uczestnicy otrzymują materiały informacyjne dotyczące otwartego dostępu: broszurę dla redakcji i broszurę dla naukowców.

Rejestracji na bezpłatne szkolenie można dokonać ze strony www.pppn.icm.edu.pl.

Jeszcze w tym roku planowane są spotkania:

– 5 listopada w Katowicach,

– 26 listopada w Krakowie,

– 10 grudnia w Gdańsku.

Daty i miejsca szkoleń na rok 2020 zostaną podane na stronie internetowej projektu (www.pppn.icm.edu.pl).

Adam Wiciński

Dyskusja (0 komentarzy)