Aktualności
Sprawy nauki
09 Kwietnia
Opublikowano: 2020-04-09

Jarosław Gowin odebrał dymisję z funkcji wicepremiera i ministra nauki

Jarosław Gowin odebrał 9 kwietnia w Pałacu Prezydenckim odwołanie z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Stanowiska te objął w listopadzie 2015 roku. Dymisję złożył 6 kwietnia 2020 r.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych J. Gowin podziękował przedstawicielom środowisk naukowych i akademickich za lata współpracy. „Szanowni i drodzy przedstawiciele uczelnianych władz, wykładowcy i badacze, doktoranci i studenci, pracownicy administracji – wszyscy budujący naszą wspólnotę akademicką. Dziękuję za niemal pięć lat współpracy i zaufania, dziękuję za Waszą mądrość i odwagę. Za to, że nie baliście się zmian – wręcz przeciwnie, sami postulowaliście reformy i aktywnie braliście w nich udział” – powiedział w filmie zamieszczonym w kanałach społecznościowych.

„Dziękuję za Konstytucję dla Nauki – jedyną w naszym kraju wielką reformę ostatnich kilkunastu lat, która powstała w otwartym i rzetelnym dialogu, którą współtworzyły tysiące z Was (…) Dziękuję za szczerość i krytykę – uzasadnioną i merytoryczną, która nieraz skłaniała mnie do skorygowania kursu. Mam nadzieję, że polskie uczelnie zawsze będą bastionem poszukiwania prawdy – prawdy, która przerasta wszelkie podziały” – powiedział J. Gowin.

W czasie jego urzędowania przeprowadzono systemową reformę szkolnictwa wyższego i nauki – uchwalono tzw. Konstytucję dla Nauki. Wprowadzono też dwie ustawy o innowacyjności, które zwiększyły wysokość ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową. Powołano także Sieć Badawczą Łukasiewicz, konsolidującą 38 polskich instytutów badawczych. Zwiększono wydatki na naukę i szkolnictwo wyższe o miliardy złotych – w dziesięcioletniej perspektywie do systemu nauki i szkolnictwa wyższego trafi dodatkowo co najmniej 47,5 mld złotych. Od 1 stycznia 2019 r. wszyscy nauczyciele akademiccy z uczelni publicznych – w szczególności ci najniżej zarabiający – zostali objęci podwyżkami. Średni wzrost wynagrodzenia minimalnego wyniósł ok. 800 złotych.

W ostatnim czasie resort podjął wiele działań w walce z epidemią koronawirusa.

– Zdecydowałem o uruchomieniu dodatkowych środków na tę walkę – 7 mln zł przekazałem na produkcję 200 urządzeń Ventil, które podłączone do respiratora mogą w tym samym czasie wentylować dwie osoby. Z kolei 25 mln zł trafiło do Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na badania służące walce z Covid-19. Jednocześnie trwają prace nad polskimi testami wykrywania koronawirusa. Na ten cel do Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN przekazałem 15 mln zł – dzięki temu w najbliższych dniach uzyskamy aż 150 tys. testów – poinformował J. Gowin.

MNiSW wprowadziło też niezbędne zmiany w regulacjach prawnych w sferze szkolnictwa wyższego i nauki, m.in. zawieszono kształcenie na terenie uczelni, zapewniając możliwość nauczania zdalnego; przygotowano pakiet specjalnych rozwiązań dla studentów i doktorantów; automatycznie przedłużono ważność legitymacji studenckich i doktoranckich do 31 maja; zaproponowano zawieszenie spłaty kredytu studenckiego.

źródło: MNiSW

Dyskusja (0 komentarzy)