Aktualności
Sprawy nauki
18 Listopada
Fot. Adam Guz/KPRM
Opublikowano: 2019-11-18

Jarosław Gowin ponownie na czele resortu nauki w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Na czele resortu nauki stanął ponownie Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin urodził się 4 grudnia 1961 roku w Krakowie. W latach 2011–2013 był ministrem sprawiedliwości, odpowiedzialnym m.in. za ustawę deregulacyjną. W latach osiemdziesiątych należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz „Solidarności”. Był stypendystą Uniwersytetu Cambridge. W 2003 roku utworzył Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, której rektorem był do roku 2013. Zasiadał w Senacie VI kadencji. Od 2007 roku jest posłem na Sejm, kolejno VI, VII, VIII i IX kadencji. Podczas swojej pracy parlamentarnej pełnił m.in. funkcje przewodniczącego Zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, przewodniczącego nadzwyczajnej Komisji do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie Konstytucji RP oraz członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego sprawuje od 16 listopada 2015 r. Odpowiada za politykę naukową państwa, w tym dysponuje budżetem na strategiczne badania i inwestycje. Wspiera rozwój polskich uczelni, instytutów badawczych i instytutów Polskiej Akademii Nauk. Promuje wysoką jakość badań naukowych i stawia na ich innowacyjność.

15 listopada 2019 r. został ponownie powołany na urząd wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

źródło: MNiSW

Dyskusja (0 komentarzy)