Aktualności
Sprawy nauki
22 Listopada
Źródło: www.klimatycznabazawiedzy.org
Opublikowano: 2022-11-22

Klimatyczna Baza Wiedzy już dostępna

Uruchomiono Klimatyczną Bazę Wiedzy – ogólnodostępne, darmowe narzędzie online zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Wśród ekspertów zaangażowanych w przedsięwzięcie są naukowcy z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Collegium Civitas i Politechniki Wrocławskiej. 

Klimatyczna Baza Wiedzy jest zbiorem zweryfikowanych raportów i publikacji dotyczących klimatu, które opatrzone zostały krótkim komentarzem, ułatwiającym zrozumienie często niełatwych w odbiorze naukowych treści. Celem portalu jest udostępnianie publikowanych przez różnorodne źródła opracowań i wyników badań oraz tłumaczenie naukowej wiedzy na bardziej przystępny język. Wiedza ta ma służyć liderom opinii, dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale też każdemu, kto chce wiedzieć i rozumieć kwestie związane ze zmianą klimatu.

Problemy, na które chcemy odpowiedzieć to fake-newsy klimatyczne, ich błyskawiczne tempo rozprzestrzeniania się oraz trudność w szybkim dotarciu do wiarygodnych źródeł i ekspertów. Jest zbyt wiele źródeł i trudno z nich wyłuskać wartościowe informacje – tłumaczą pomysłodawcy.

Oprócz eksperckich opinii, raportów, opracowań i wyników badań, portal odpowiada też na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian klimatycznych: czy zmiany klimatu wpłyną na podniesienie poziomu mórz, czy sadzenie lasów uratuje klimat, czy Polska jest w stanie osiągnąć neutralność klimatyczną, jakie są konsekwencje dalszych wzrostów temperatury o np. 1,5 stopnia Celsjusza?

Projekt wspierają eksperci i ekspertki z ponad 10 wiodących organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i ośrodków akademickich zajmujących się kwestiami dezinformacji i zmiany klimatu. W Radzie Ekspertów i Ekspertek Klimatycznej Bazy Wiedzy zasiedli m.in. Małgorzata Hajto i dr inż. Krystian Szczepański (oboje z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego), dr Katarzyna Iwińska (Collegium Civitas), dr hab. inż. Izabela Sówka (Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu Politechniki Wrocławskiej).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)