Aktualności
29 Listopada
Opublikowano: 2017-11-29

Kompozytorzy nagrodzeni

III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego Arboretum wyłonił zwycięzców. Do ścisłego finału jury, obradujące w I etapie w składzie: Maciej Żółtowski, Paul Patterson i Piotr Moss, zakwalifikowało dzieła 6 twórców, które wybrane zostały spośród zgłoszonych 110 kompozycji pochodzących z całego świata.

Werdyktem głównego jurora, Krzysztofa Pendereckiego, I nagrodę i gratyfikację finansową w wysokości 30 tysięcy złotych otrzymał Wojciech Kostrzewa za czteroczęściową kompozycję na orkiestrę smyczkową Novelette. Wyróżniony utwór charakteryzuje wykorzystanie każdego z instrumentów jako autonomicznego głosu mającego do zagrania specjalną partię. Zdobywca głównej nagrody, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kompozytor, aranżer i perkusista, został także dostrzeżony przez publiczność, która właśnie jemu przyznała w trwającym w czasie finałowego koncertu głosowaniu, Nagrodę Publiczności.

Na drugim stopniu podium, z nagrodą w wysokości 10 tysięcy złotych, uplasował się Gianluca Castelli z Włoch, autor kompozycji Much Madness/Four haunting delusions. Trzecie miejsce zajął jego rodak Andrea Portera, uhonorowany kwotą 5 tysięcy złotych za utwór Dragon-fly Emblem.

Utwory wszystkich sześciu finalistów po raz pierwszy publicznie wykonała Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Dawida Runtza.

az

(źródło:chopin.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)