Aktualności
Sprawy nauki
10 Stycznia
Opublikowano: 2024-01-10

Konstytuuje się Rada Doskonałości Naukowej

W poniedziałek 8 stycznia odbyło się zebranie plenarne Rady Doskonałości Naukowej, podczas którego dokonano wyboru wiceprzewodniczących i sekretarza. Członków tego organu na kadencję 2024–2027 wyłoniły wybory, które odbyły się we wrześniu ubiegłego roku. 

Przewodniczącego RDN drugiej kadencji mianował jeszcze w październiku 2023 roku ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Został nim prof. Bronisław Sitek, prawnik z Uniwersytetu SWPS, sekretarz Rady pierwszej kadencji. Pracował również na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na którym kierował Wydziałem Prawa i Administracji.

Wiceprzewodniczącymi zostali w miniony poniedziałek profesorowie: Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego (przewodniczący RDN pierwszej kadencji) oraz Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (wiceprzewodniczący RDN pierwszej kadencji), z kolei funkcję sekretarza będzie pełnił prof. Mansur Rahmana-Hezavah z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej, który w wyborach zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów (576).

Pozostali członkowie Prezydium Rady Doskonałości Naukowej, czyli przewodniczący dziesięciu zespołów dziedzinowych, zostaną wyłonieni przez te zespoły do końca stycznia br.

Skład Rady Doskonałości Naukowej drugiej kadencji został wyłoniony w wyborach przeprowadzonych we wrześniu ub. roku w gronie samodzielnych pracowników naukowych. O mandat ubiegało się 478 naukowców, a otrzymało go 169 badaczy reprezentujących 55 dyscyplin w 10 dziedzinach nauki (jedną nowo ustanowioną dyscyplinę – ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków – wykreślono w ministerialnym rozporządzeniu z końca września). W każdej dyscyplinie mandat uzyskało trzech kandydatów z najwyższą liczbą głosów (za wyjątkiem weterynarii i nauk o rodzinie, które jako dziedzino-dyscypliny mają po 5 członków). Reelekcję uzyskało 68 osób zasiadających w dotychczasowym składzie RDN.

W Radzie drugiej kadencji zasiada 50 kobiet, co stanowi 29,6 proc. Raport OPI za rok 2022 informuje, że panie stanowią 48,4 proc. nauczycieli akademickich.

p

Dyskusja (4 komentarze)
 • ~ww 10.01.2024 21:48

  Co to znaczy, że ktoś ma w publikacji 10% ?
  Ktoś grzecznościowo rezygnuje ze swojej części czy ten ktoś został dopisany ? Etycznie jest to wątpliwe.=
  Mało prawdopodobne, aby kogoś udział wynosił 10%, bo albo na pomysł wpadła jedna osoba albo w dyskusji.
  Aby 4 lub więcej osób wpadło na pomysł jest mało prawdopodobne.
  Jak pracują razem, to też nie może to być spółdzielnia na zasadzie dopisywania osób z zespołu, które nie miały udziału w pomyśle.
  10% udział w pomyśle wskazuje, że 10 osób jednocześnie wpadło na pomysł, a to już jest fikcja.
  Praca fizyczna przy realizacji pomysłu jest praca inżynierską, a nie naukową.

 • ~kk 10.01.2024 18:39

  Co do stopni naukowych winny być jasno określone kryteria ogólnopolskie:

  na pewno punkty za publikacje, h-indeksy i IF winny być dzielone przez liczbę współautorów

  i powiedzmy minimum 20 artykułów za minimum 100 pkt

  • ~kk 10.01.2024 22:16

   A tak na marginesie pewien magister w 2 lata zrobił 23 publikacje za 100 ii więcej.

 • ~IPuzio 10.01.2024 07:49

  Czyli nic się nie zmieni.