Aktualności
22 Listopada
Fot. Łukasz Wspaniały
Opublikowano: 2019-11-22

Kraków docenił osiągnięcia uniwersyteckich uczonych

Zespół autorski prof. Renaty Przybylskiej, Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków prof. Tadeusza Holaka oraz dr Andrzej Nowakowski zostali laureatami Nagrody Miasta Krakowa 2019. Uroczystość wręczenia pamiątkowych medali i dyplomów odbyła się w Teatrze Variètè.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję – po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, którego w 1535 r. nagrodzono za kodyfikację prawa miejskiego. Dziś komisja konkursowa przyznaje nagrody w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport oraz prace dyplomowe.

W dziedzinie nauka i technika nagrodzono zespół autorski z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ w składzie: prof. Renata Przybylska, dr Barbara Batko-Tokarz, dr Agata Kwaśnicka-Janowicz, dr Donata Ochmann, dr Patrycja Pałka, dr Sylwia Przęczek-Kisielak, prof. Maciej Rak i prof. Kazimierz Sikora. Uczeni są autorami książki „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich”. Publikacja podsumowuje dotychczasowe badania nad językiem Krakowa oraz ukazuje jego współczesne funkcjonowanie. Zawiera liczne cytaty, anegdoty i zdjęcia. Może zainteresować zarówno badaczy, jak i miłośników regionalizmów oraz samego Krakowa.

W tej samej kategorii Nagrodę Miasta Krakowa otrzymał Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków w składzie: prof. Tadeusz Holak, dr Katarzyna Magiera-Mularz, dr Bogdan Musielak i dr Łukasz Skalniak. Naukowcy jako pierwsi na świecie rozszyfrowali wspólnika” nowotworów. Poznali dokładną strukturę białkowego kompleksu, który zapewnia komórkom nowotworowym ochronę przed układem immunologicznym. Osiągnięcie badaczy z Wydziału Chemii pozwoli na opracowanie leków przeciwnowotworowych nowej generacji.

Za wszechstronną działalność wydawniczą i artystyczną w dziedzinie kultura i sztuka uhonorowano, nieobecnego na gali, dr. Andrzeja Nowakowskiego z Wydziału Polonistyki. Laureat zajmuje się estetyką fotografii i historią sztuki europejskiej, zagadnieniami edytorstwa i rynku książki. Jest autorem albumów: Sławomir Mrożek, Powiększenie. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie, Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfery i cienie oraz Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)