Aktualności
Sprawy nauki
23 Sierpnia
Opublikowano: 2019-08-23

Krakowski Szpital na Klinach leczy i operuje dzieci z rzadką chorobą – artrogrypozą

Artrogrypoza to grupa rzadkich chorób przejawiających się często skomplikowanymi i trudnymi do leczenia deformacjami kończyn. Dzieci dotknięte tą chorobą mają zniekształcone zarówno ręce, łokcie czy barki, jak i kończyny dolne – stopy, kolana i biodra. Tylko nieliczne ośrodki na świecie podejmują się leczenia małych pacjentów z tą rzadką chorobą. W Krakowie istnieje jedyne w Polsce Centrum Leczenia Artrogrypozy (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy), we współpracy z którym, Krakowski Szpital na Klinach również podjął się tego wyzwania i leczy dzieci z artrogrypozą.

Jedna z takich operacji została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu przez znanych krakowskich ortopedów, dr. hab. n. med.  Bartłomieja Kowalczyka oraz dr. med. Jarosława Felusia, i dotyczyła korekcji stopy u 6-letniego chłopca – Georgiego z Ukrainy.

– Georgii cierpi na rzadką, genetycznie uwarunkowaną artrogrypozę. Stopy chłopca wymagały operacyjnej korekcji – były zniekształcone i utrudniały mu chodzenie, noszenie normalnych butów. Tym samym miał  utrudnione kontakty z rówieśnikami, ograniczenia ruchowe, nie mógł cieszyć się z codziennych zabaw i przyjemności.  Operacja przebiegła pomyślnie, mamy nadzieję, że niedługo Georgii dołączy do kolegów w swojej szkole. Leczenie dzieci z artrogrypozą jest trudne, wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i zaangażowania wielu osób w proces leczenia. Cieszy mnie, że także w Szpitalu na Klinach możemy świadczyć takie usługi na światowym poziomie,  dla pacjentów z zagranicy i z Polski. A dzięki temu przywracamy radosne dzieciństwo naszym małym pacjentom – mówi dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk z Krakowskiego Szpitala na Klinach.

Operacja u pacjenta z artrogrypozą to połączenie doświadczenia chirurgów z nowymi technologiami. Jeszcze na sali operacyjnej, bezpośrednio po zabiegu, ortotyk za pomocą skanera 3D wykonuje komputerowy model korygowanej kończyny, uzupełniony o jej dokładne pomiary przy pomocy precyzyjnych narzędzi. Służą one do idealnego dopasowania dedykowanej dla pacjenta ortezy, czyli łuski, wykonanej z wysokiej klasy materiałów, zabezpieczającej kończynę przed ponownym zniekształceniem.

Tego typu postępowanie jest standardem w leczeniu artrogrypozy i znacząco poprawia wyniki leczenia oraz możliwości funkcjonowania  małych i dużych pacjentów.

Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.

Dominika Górska

Dyskusja (0 komentarzy)