Aktualności
16 Grudnia
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2019-12-16

Kryształowa Cegła dla Stołówki Akademickiej „Trójka” UMCS

Stołówka Akademicka „Trójka”, działająca w kampusie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zajęła I miejsce w prestiżowym konkursie „O Kryształową Cegłę” w kategorii „Rozbudowy i Rewaloryzacje”. Statuetkę odebrali: rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski i kanclerz uczelni mgr Grażyna Elżbieta Fiok.

To już XIX edycja konkursu „O Kryształową Cegłę”, którego celem jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej przez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Organizacją przedsięwzięcia zajmuje się Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin. Co roku Międzynarodowa Kapituła ocenia budowlane inwestycje wschodniego pogranicza UE pod względem walorów i oryginalności rozwiązań architektonicznych, a także wpływu na środowisko oraz wartości społecznych, kulturowych i narodowych. Konkurs stanowi największy przegląd dokonań architektonicznych, inżynierskich, konserwatorskich w Europie Wschodniej, a statuetka Kryształowej Cegły to szczególne wyróżnienie, będące wyrazem uznania i formą rekomendacji.

Stołówka Akademicka „Trójka” to zmodernizowana kultowa stołówka nr 3, która od lat 70. XX wieku służyła społeczności akademickiej UMCS. Obiekt przeszedł kapitalny remont zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obecnie jest to zupełnie nowa przestrzeń, gdzie studenci, doktoranci, pracownicy uczelni, a także mieszkańcy Lublina mogą zjeść zdrowe i smaczne posiłki. Oprócz części gastronomicznej w nowej przestrzeni przygotowana została też specjalna strefa dla studentów do nauki, indywidualnej lub wspólnej pracy bądź relaksu. Mieści się tutaj również sala konferencyjna oraz sala prób dla Chóru Akademickiego UMCS.

Reaktywując stołówkę akademicką, uniwersytet wsłuchał się w głos studentów, którzy w ankietach opowiedzieli się za potrzebą przywrócenia takiego miejsca na terenie uniwersyteckiego kampusu. Stołówka działała od 1971 roku przez 35 lat. W połowie poprzedniej dekady lokal zamknięto z uwagi na to, że po zlikwidowaniu dofinansowania do obiadów UMCS nie był w stanie udźwignąć jej utrzymania.

źródło: UMCS

 

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Kazimierz Widysiewicz 17.12.2019 11:45

    I miejsce w konkursie o Kryształową Cegłę w kategorii Rozbudowy i Rewaloryzacje