W tym roku wręczono po raz ósmy Kryształowe Brukselki. Ta nagroda przyznawana jest za sukcesy w Programach Ramowych Badań i Innowacji Unii Europejskiej.
Pomysłodawcą tej formy doceniania naukowców i przedsiębiorców jest dr Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego w latach 1999–2014, który w ten właśnie sposób postanowił nagradzać najlepszych i najbardziej aktywnych uczonych oraz jednostki naukowe i przedsiębiorstwa uczestniczące w PR UE. W tym roku sam został laureatem Kryształowej Brukselki, otrzymał bowiem nagrodę specjalną.
Kryształowe Brukselki przyznano w ośmiu kategoriach. Pierwszą z nich jest nauka – uczelnie. Nagrodę otrzymał Uniwersytet Warszawski. W kategorii nauka – instytuty badawcze nagrodzono Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Kolejna kategoria to instytuty naukowe PAN. Nagrodę otrzymał Instytut Chemii Bioorganicznej.
Czwarta i piąta kategoria dotyczą biznesu. Wśród małych i średnich przedsiębiorstw Kryształową Brukselkę otrzymała firma ITTI Sp. z o.o., w gronie dużych przedsiębiorstw – Mostostal Warszawa SA.
Szóstą kategoria jest administracja samorządowa. Kryształowa Brukselka trafiła do Miasta Stołecznego Warszawy. Kolejna kategoria to podmioty non-profit. Nagrodę otrzymała FundingBox Accelerator Sp. z o.o.
Nagrodę indywidualną dla polskich uczonych otrzymał dr hab. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako jedyny polski naukowiec zdobył trzy grany ERC – w 2010, 2015 i w 2017 roku. W udany sposób łączy naukę z wdrożeniami w założonej i prowadzonej przez siebie spółce MIM Solutions.
JK