Aktualności
Sprawy nauki
03 Czerwca
Fot. B. Motyka
Opublikowano: 2019-06-03

Ks. prof. Michał Heller doktorem h.c. Politechniki Rzeszowskiej

Ksiądz prof. dr hab. Michał Heller otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. Wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu jego wybitnych osiągnięć i dokonań z zakresu nauk teologicznych, w szczególności filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. 

Ks. prof. Michał Heller to wybitny uczony, kosmolog, filozof przyrody i teolog. Jest autorem ponad 1100 publikacji, w tym blisko 70 monografii. Jako jedyny Polak został laureatem Nagrody Templetona, nazywanej także „teologicznym Noblem”, która jest przyznawana za przerzucanie mostów między nauką i religią. Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej odbyła się 30 maja.

W wygłoszonej laudacji, prof. Tadeusz Markowski, rektor PRz i jednocześnie promotor doktoratu honoris causa, przybliżył sylwetkę ks. prof. i jego działalność naukową. Zaznaczył, że przyznając tytuł politechnika pragnie oddać hołd niezwykłemu człowiekowi, dla którego nauka jest sensem i celem życiowych zmagań.

– Czynimy to z tym większą dumą i uznaniem, że z dorobku naukowego księdza profesora od wielu już lat korzysta liczne grono pracowników i młodych adeptów nauki nie tylko naszej uczelni – mówił.

Dodał, że ks. prof. Heller należy do czołówki światowej klasy naukowców i współpracuje z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki na całym świecie. Badania naukowe prowadził w wielu ośrodkach naukowych, m.in. na Katolickim Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve w Belgii, gdzie objął Katedrę Georgesa Lemaitre’a, w Instytucie Astrofizyki Uniwersytetu w Oxfordzie, na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Leicester, na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, na Uniwersytecie Arizony w Tucson oraz na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Swoje dokonania naukowe publikował w wielu renomowanych czasopismach.

Ks. prof. Heller jest także twórcą i fundatorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, którego działalność angażuje dziesiątki uczonych, głównie z krakowskiego środowiska. Otrzymał także liczne doktoraty honoris causa wielu uczelni, m.in. Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Był też wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Został odznaczony złotym medalem „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest kawalerem Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz laureatem Medalu św. Jerzego. W 2012 roku otrzymał Złotego Wiktora, a w 2013 r. – Superwiktora Specjalnego. W maju 2014 roku został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Orderem Orła Białego, a w 2015 – otrzymał Nagrodę Złotej Róży za najlepszą książkę popularnonaukową, pt. „Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”. W 2018 roku nadano mu tytuł „Wybitnego Polaka”.

Z okazji przyznania doktoratu honoris causa ks. prof. Hellerowi otrzymał listy gratulacyjne od wielu osób. Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił m.in., że dorobek Księdza Profesora to pół wieku czynnego życia badawczego, działalności naukowej i popularyzatorskiej. Lata interdyscyplinarnych prac dotyczących relacji między nauką, filozofią i religią. Świadectwem tego imponującego dziedzictwa są setki publikacji, które stanowią inspirację dla kolejnych prac badawczych – zaznaczył premier. Z kolei wicepremier Jarosław Gowin wyraził najwyższe uznanie dla dotychczasowych osiągnięć naukowych Księdza Profesora. Dodał, że honorując ks. prof. Hellera tą zaszczytną godnością akademicką, społeczność rzeszowskiej uczelni doceniła światowej sławy specjalistę w dziedzinie kosmologii, filozofii przyrody i relacji nauka – wiara oraz popularyzatora nauki.

W czasie uroczystości z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład pt. „Nauka w wielkim stylu”.

Tytuł doktora honoris causa Politechnika Rzeszowska przyznaje od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nim 13 osób.

Źródło: PRz

 

Dyskusja (0 komentarzy)