Wrażliwość środowiska akademickiego na rzeczywiste potrzeby rynku jest tym, co pozwala osiągnąć sukces. Wiedzą o tym inicjatorzy wyjątkowego konkursu dla farmaceutów, którego IV edycja rozstrzygnie się już niebawem. Doktoranci farmacji, którzy w swoich pracach naukowych postawili na innowacyjność i wymiar terapeutyczny badanych zjawisk, mają szansę, by w maju 2017 roku otrzymać tytuł Lidera Nauk Farmaceutycznych.
Stawiam na naukę
Lider Nauk Farmaceutycznych jest konkursem na najlepszą pracę doktorską, obronioną przez absolwenta farmacji. Co musi charakteryzować zgłoszone prace? Przede wszystkim praktyczne zastosowanie wyników badań. „Stawiam na naukę” to hasło przewodnie konkursu. Inicjatorzy Lidera Nauk Farmaceutycznych uważają, że środowisko akademickie i przemysł są ze sobą ściśle powiązane. To właśnie poprzez naukę możliwe jest odkrycie nieznanych dotąd rozwiązań, które mogą wypełnić lukę w polskiej farmacji. Celem konkursu jest docenienie młodych naukowców i zmotywowanie ich do dalszej pracy. Organizatorzy pragną pokazać także, że świadomy wybór problemu badawczego i perspektywiczność myślenia, to punkt wyjścia dla rozprawy doktorskiej. Farmacja jest dynamiczna, potrzebuje innowacji, dlatego poszukiwani są liderzy, którzy staną się wizytówką polskiej farmacji i połączą naukę z potrzebami rynku.
Ubiegłe edycje
Konkurs trwa od 2013 roku i w tym czasie odbyły się trzy edycje Lidera Nauk Farmaceutycznych. Wzięło w nich udział ponad pięćdziesiąt prac doktorskich, które poruszały szeroką tematykę – od biofarmacji po technologię postaci leku. Jak podkreślają członkowie komisji, z roku na rok poziom prac nominowanych do konkursu systematycznie rośnie.
Kto może zostać Liderem Nauk Farmaceutycznych?
O tytuł Lidera Nauk Farmaceutycznych mogą zawalczyć osoby, których prace naukowe wznoszą polską farmację na wyższy poziom. Wydziały Farmaceutyczne uczelni medycznych z całej Polski, spośród swoich doktorantów wybierają tych, których badania przyczynią się do odkrycia nowych, skutecznych rozwiązań terapeutycznych, poprawiających jakość życia społeczeństwa. Nadesłane prace są poddane ocenie uznanych, polskich naukowców, a autor zwycięskiej, otrzymuje tytuł Lidera Nauk Farmaceutycznych, nagrodę pieniężną oraz możliwość odbycia stażu w renomowanym laboratorium firmy farmaceutycznej Gedeon Richter Polska.
Ważne daty
Komu w tym roku przypadnie tytuł Lidera Nauk Farmaceutycznych? O tym będzie można przekonać się 11 maja 2017 r., podczas obchodów Dnia Polskiej Farmacji w Warszawie, gdzie wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursu. Tymczasem do 3 lutego 2017 r. doktoranci mogą zgłaszać swoje prace. Szansę mają rozprawy doktorskie, które zostały obronione w latach 2015/2016. Wszelkie bieżące informacje znajdują się na stronie www.lidernaukfarmaceutycznych.pl.
Magda Wyka