Aktualności
Sprawy nauki
10 Listopada
Źródło: KUL
Opublikowano: 2020-11-10

KUL wyda Powszechną Encyklopedię Filozofii w języku angielskim

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzymał ponad 1,7 mln zł na wydanie w języku angielskim Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Przy powstawaniu tego 10-tomowego dzieła pracowało 800 naukowców z całej Polski. 

W podpisaniu umowy o przyznaniu subwencji uczestniczył Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, rektor KUL prof. Mirosław Kalinowski oraz ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, redaktor naczelny wydawnictwa, kierownik Katedry Metafizyki KUL.

– Powszechna Encyklopedia Filozofii to wielkie, dziesięciotomowe dzieło, które jest powodem do dumy dla wszystkich Polaków. Dlatego z wielką radością jako minister przekazuję 1,75 mln zł na tłumaczenie tegoż dzieła na język angielski – podkreślił minister. – To jedna z siedmiu takich encyklopedii na świecie. Jest to encyklopedia, która najszerzej podchodzi do tematyki filozoficznej, bo zawiera ujęcie nie tylko od strony tradycji europejskiej, ale również chińskiej czy koreańskiej.

Redaktor naczelny Encyklopedii, ks. prof. Andrzej Maryniaczyk, zwrócił uwagę na inny walor tego dzieła. Jest to zaproponowanie rozwiązań filozoficznych oraz interpretacji dotyczących świata, człowieka, ludzkiego działania, kultury.

– To jest polska propozycja ich wyjaśnienia. W ten sposób wchodzimy w dyskurs filozoficzny z myślicielami na całym świecie – zaznaczył prof. Andrzej Maryniaczyk.

Z kolei rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, wyraził radość, że to wielkie dzieło, dzięki tłumaczeniu na język angielski, zyska rangę międzynarodową, a w przyznaniu subwencji dostrzega dowartościowanie środowiska naukowego uniwersytetu.

W latach 2000–2009 Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, z siedzibą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, zrealizowało pierwszy w dziejach polskiej filozofii projekt przygotowania i wydania dziesięciotomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Został on zainicjowany przez o. prof. Mieczysława Krąpca, wieloletniego rektora KUL. Pierwszy tom w języku angielskim ukaże się w ciągu najbliższych miesięcy.

źródło: MEiN

Dyskusja (0 komentarzy)