Laboratorium Biologii Molekularnej i Genetyki otwarto na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. To jeden z etapów do utworzenia na uczelni kierunku lekarskiego.
Prace nad uruchomieniem pracowni trwały półtora roku. Laboratorium o powierzchni 150 mkw. mieści się na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. To nowoczesne, samodzielne centrum badawcze do realizacji projektów naukowych, w pełni wyposażone w nowoczesny, profesjonalny sprzęt do biologii molekularnej, w tym sekwencjonowania wielkoskalowego i analiz funkcjonalnych. Jednostka została stworzona na potrzeby analiz genetycznych DNA, metylacji, analiz ekspresji: mRNA, miRNA, analiz metagenomicznych, sekwencjonowania następnej generacji. Dodatkowo pozwala na współpracę w ramach analiz mikromacierzowych, analiz białek czy eksperymentów. Zapewnia uczelni nowe możliwości realizacji projektów na potrzeby przemysłu, rolnictwa czy kryminalistyki. Koordynatorem laboratorium została dr hab. Agnieszka Paziewska.
Laboratorium wpisuje się w strategię rozwoju uczelni. Będziemy rozwijali kierunki medyczne, a to laboratorium zapewni wysoką jakość badań naukowych, związanych z naukami medycznymi czy naukami o zdrowiu. Stanie się też elementem wspierającym kształcenie studentów – przekonuje prof. Mirosław Minkina, rektor UPH.
W pracowni prowadzone będą zajęcia dla studentów pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, dietetyki i kryminalistyki. W przyszłości z aparatury z nowoczesnej aparatury skorzystają też studenci medycyny. Inwestycja kosztowała 5,5 mln zł. Środki pozyskano z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
MK