W Sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się ceremonia wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka. Wyróżnienie przyznawane jest corocznie od 2015 roku za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, powietrzu i kosmosie.
Z reguły nagrodę otrzymują dwie osoby: Polak i cudzoziemiec. Tym razem Kapituła Nagrody, której przewodniczy znany polarnik, prof. dr hab. Stanisław Rakusa-Suszczewski, na posiedzeniu na Zamku w Łęczycy, postanowiła uhonorować trzech znakomitych badaczy. Laureatami zostali: prof. dr Eriks Jēkabsons (Łotwa), wybitny historyk, specjalista w zakresie relacji łotewsko-polskich, prof. dr Gaetano Platania (Włochy), badacz dziejów Polski i związków włosko-polskich, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski w XVII wieku i mecenatu artystycznego rodziny Sobieskich oraz ks. prof. dr hab. Wojciech Bęben (na fot.), antropolog, znakomity badacz ludów Oceanii, szczególnie Nowej Gwinei, do niedawna kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego.
Pomysłodawcami nagrody są: Oddział Polski The Explorers Club oraz władze Łęczycy. Patronem jest zakonnik – franciszkanin Benedykt Polak, który wraz z włoskim konfratrem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245–1247 odbył misję poselską do chana Mongołów, rezydującego w ówczesnej stolicy imperium mongolskiego, Karakorum. Wyruszyli z Łęczycy, dlatego tamtejszy Zamek jest oficjalną siedzibą Kapituły Nagrody. Po powrocie z tej ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno około 20 tys. kilometrów, wysłannicy przekazali papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo „Opisanie Świata”.
MK