Najlepsze studenckie inicjatywy oraz najbardziej zaangażowanych studentów doceniono podczas VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”. Przyznano także wyróżnienia osobom i instytucjom wspierającym środowisko studenckie.
Plebiscyt „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie od 2013 roku. Zwycięzców wybiera środowisko studenckie w głosowaniu internetowym, które w tym roku przeprowadzono między 26 a 30 października. Gala, podczas której ogłoszono wyniki, odbyła się w niedzielę 8 listopada.
W kategorii Inicjatywy i Projekty triumfowali:
Kopalnia Talentów AGH została zapoczątkowana rok temu w celu umożliwienia utalentowanym artystycznie studentom AGH zaprezentowania swoich pasji oraz spełnienia marzeń. Wydarzenie jest potwierdzeniem tezy, że AGH to nie tylko umysły ścisłe, ale także dusze artystyczne. Uczestnicy biorą udział w dwóch etapach: w półfinałach wybierana jest dziesiątka, która następnie ma szansę wystąpić na scenie najnowocześniejszego klubu koncertowego w Polsce – ACK Klub Studio. Dla wielu był to pierwszy występ przed tak dużą publicznością. Organizatorzy tegorocznej edycji przyjęli za cel uhonorowanie laureatów nagrodami finansowymi, które podniosły rangę przedsięwzięcia. Pula opiewała na kwotę 3 tys. zł (czterej finaliści). Dodatkowo laureatka pierwszego miejsca oraz „ulubienica widzów” otrzymały płatny staż u Partnera Głównego. Zwycięzcy II edycji projektu zostali wyłonieni przez jury, w którego skład wchodzili specjaliści z wielu dziedzin kultury. W tym samym momencie publiczność miała okazję zadecydować, kto otrzyma Nagrodę Publiczności. Widzowie dokonywali wyboru z wykorzystaniem platformy do głosowania, w której zastosowana została opcja weryfikacji. Każdy oglądający mógł oddać dokładnie jeden głos. Chcąc zapewnić wszystkim możliwość udziału w finale, organizatorzy zaplanowali event w formie hybrydowej – z widownią na żywo w Klubie Studio oraz profesjonalną transmisją online.
Założeniem inicjatywy było poszukiwanie wolontariuszy delegowanych do placówek ochrony zdrowia celem realizacji różnorodnych zadań oraz nawiązywanie współpracy z darczyńcami i organizowanie środków ochrony indywidualnej dostarczanych do szpitali, przychodni i laboratoriów. W czasie blisko 3 miesięcy udało się zapewnić wsparcie 35 placówkom na terenie województwa mazowieckiego przy współpracy z 25 firmami i 40 osobami prywatnymi. Wolontariusze realizowali szereg zadań wspierając służby medyczne w zakresie szkoleń ze stosowania środków ochrony indywidualnej, wydawania posiłków, prowadzenia dokumentacji medycznej, pomiarów temperatury przy wejściach do jednostek, wsparcia lekarzy na SOR, obsługi infolinii w informacji dla pacjentów podejrzewających u siebie objawy COVID-19 oraz szyciu maseczek. Ponadto Samorząd Studentów WUM we własnym zakresie zapewnił dystrybucję darowizn w postaci środków ochrony indywidualnej przeznaczonych dla szpitali i laboratoriów. Akcja była odpowiedzią na duże obciążenie personelu w placówkach medycznych związane z nowymi wymaganiami stawianymi przez warunki epidemiologiczne. Wolontariusze wspierali obszary, do których kierowano wcześniej personel szpitali, celem umożliwienia pracownikom szpitali i placówek medycznych skupienia się na realizacji zadań w innych obszarach związanych z pandemią.
Po tym jak uczelnia przestawiła się na zdalny tryb nauczania, a wielu studentów wyjechało do domów rodzinnych, wprowadzono zakaz wejść do akademików. Studenci zostali pozbawieni dostępu do rzeczy niezbędnych, takich jak leki, czy materiały do nauki. Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej wyszedł naprzeciw tym potrzebom i zorganizował akcję „Kumpel pakuje, uczelnia wysyła”. Student musiał jedynie znaleźć tytularnego kumpla, który był chętny spakować jego rzeczy. Cały koszt wysyłek pokryła Politechnika Gdańska, natomiast koordynacją zajął się Zastępca Przewodniczącego SSPG ds. socjalnych. Projekt odbył się bez problemów, wszystkie paczki trafiły do adresatów. Dzięki niemu studentom łatwiej było przetrwać kryzysowy czas związany z pierwszą falą pandemii. Warto podkreślić, że wysyłka była darmowa, a ponadto nie było ograniczeń ilościowych, ani wielkościowych dotyczących kartonów.
Innowacyjny projekt połączył pasjonatów żeglarstwa i medycyny. Główne założenia inicjatywy to rozwój i nabycie przez uczestników umiejętności medycznych oraz żeglarskich, wymiana dobrych praktyk, a także profilaktyka i promocja zdrowego trybu życia. Rejs Profilaktyczny odbył się w dniach 8–15 lutego 2020 roku na Morzu Tyrreńskim i Liguryjskim (Włochy), na pokładzie polskiego żaglowca szkoleniowego STS Pogoria. Projekt organizowany był przez Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego we współpracy z organizacją Młodzi Medycy (działającą przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie). To pierwsze wydarzenie w Polsce (i prawdopodobnie na świecie), które połączyło żeglarstwo, profilaktykę i naukę. Oprócz aspektów sportowych i prozdrowotnych, projekt miał charakter dydaktyczny – różnorodność reprezentowanych przez uczestników dziedzin medycyny umożliwiła wzajemną naukę. Projekt w nieszablonowy sposób zintegrował społeczność akademicką uczelni: profesor medycyny sportowej dzielił się swoją wiedzą podczas wykładów, przyszli fizjoterapeuci uczyli, jak chronić kręgosłup przed urazami, studentki stomatologii pokazywały, w jaki sposób dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, przyszli lekarze prowadzili kursy pierwszej pomocy. Uczestnicy rejsu w wyjątkowy sposób uczyli się odpowiedzialności i pracy w zespole interdyscyplinarnym, które stanowią nieodłączną część pracy każdego medyka. Rejs był wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym – polscy medycy przeprowadzali akcje profilaktyczne we włoskich portach, badając i edukując mieszkańców, promując Polskę, żeglarstwo morskie i zdrowy tryb życia. Myślą przewodnią projektu było stare lekarskie przysłowie, wyjątkowo aktualne w dzisiejszej rzeczywistości: Morbum evitare quam curare facilius est, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.
Projekt to prototyp elektronicznej protezy dłoni. Sterowanie odbywa się za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia. Całość opiera się na platformie „Arduino”, zaś model dłoni został stworzony w oprogramowaniu „Blender” a następnie wydrukowany.
DOMówka to seria tematycznych webinarów, które promowane były na wszelkich mediach społecznościowych, aby mogły dotrzeć do jak największej liczby studentów UMCS i nie tylko. Co kilka dni najlepsi wykładowcy wygłaszali prelekcje za pomocą transmisji live na Facebooku. Podczas każdego live’a studenci mieli możliwość zadawania pytań za pomocą komentarzy. Szeroki zakres tematyczny sprawił, że każdy student mógł znaleźć coś dla siebie, a także odkryć nowe zainteresowania i pasje. Tytuły poszczególnych prelekcji: „Pieniądze i inne źródła szczęścia”, „Ludzkie koronawirusy”, „Fake news – niewinne kłamstewko czy niebezpieczna manipulacja? Od człowieka nietoperza do koronawirusa”, „Rynki finansowe po krachu… Co dalej?”, „Rapa Nui – daleko od wszystkiego”, „W epicentrum epidemii – rzecz o polityce monetarnej (i trochę fiskalnej) w czasie kryzysu”, „Filmy i seriale jako źródło wiedzy o mediach i polityce”. Skala wydarzenia przerosła wszelkie oczekiwania, ponieważ zasięg wydarzenia oszacowano na 12 tys. użytkowników, a każda z prelekcji doczekała się przynajmniej 5 tys. wyświetleń. Okazuje się, że studenci są bardzo chętni, by czerpać nową wiedzę również po zajęciach dydaktycznych na uczelni. W tym trudnym czasie chętnie aktywizowali się podczas spotkań live z prowadzącymi.
„Poznaj Swój Staż” to innowacyjna akcja skierowana do studentów kierunku lekarskiego z całej Polski. Celem projektu jest edukacja studentów na temat formalności związanych z zawiłościami i przepisami dotyczącymi Lekarskiego Egzaminu Końcowego (nauka, przygotowanie, zapisy), formalności otrzymania prawa wykonywania zawodu, aplikacji na obowiązkowy dla wszystkich lekarski staż podyplomowy, a także procesu kwalifikacji na doktorat i jego odbywania. Niestety, w planie studiów na uczelniach medycznych nie przewidziano zajęć, które umożliwiłyby przekazanie tej praktycznej, niezbędnej i pożądanej wiedzy. Dlatego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie powstał program edukacyjny, który pozwolił na wypełnienie luki w systemie edukacji. Przygotowano cykl 5 spotkań online na Instagramie, dostępnych za darmo, we współpracy z prelegentami z uczelni medycznych z całej Polski – starszymi kolegami, sponsorami nagród dla uczestników i mediów (BML – Będąc Młodym Lekarzem). To wszystko pozwoliło w jasny i zrozumiały sposób przy udziale specjalnie przygotowanych na wydarzenie infografik, materiałów dla uczestników i wydarzeń na Facebooku, uzupełnić wspomniane braki w praktycznej wiedzy studentów kierunków medycznych i tym samym podnieść jakość kształcenia i umożliwić lepsze przygotowanie do przyszłej pracy w zawodzie. Działania rozpoczęto w kwietniu 2020 roku, obecnie trwają przygotowania do drugiej edycji akcji, rozszerzonej o kolejne kierunki medyczne.
W kategorii Podmioty studenckie zwyciężyły:
Koło działa przy Katedrze Psychologii Ekonomicznej i Biznesu od 2016 roku. Jednostka ta jest jednym z wiodących ośrodków badawczych w dziedzinie psychologii biznesu nie tylko w Polsce i może się poszczycić współpracą z wieloma komercyjnymi i naukowymi instytucjami w kraju i zagranicą. Opiekunem Koła jest mgr Magdalena Jabłońska, a o merytoryczną część pracy dbają m.in. prof. Andrzej Falkowski, prof. Alicja Grochowska, dr Robert Mackiewicz – laureaci międzynarodowych stypendiów naukowych i medialni eksperci w dziedzinie psychologii biznesu. KNPwB jest obecnie największym i najprężniej rozwijającym się kołem naukowym we wszystkich filiach USWPS w Polsce. Zrzesza 38 aktywnych członków, a co roku liczba zgłoszeń waha się w okolicach 100 osób (w październiku 2020 pobito rekord – 144 zgłoszenia!). Działa w siedmiu obszarach: badania, social media, HR, innowacje, PR, szkolenia oraz eventy. Każdy z członków ma okazję rozwijać się w jednym (lub kilku) z działów pod okiem doświadczonych koordynatorów. Celem każdego z działów jest rozwój członków w określonym obszarze, tak, aby mogli zdobyć konkretne kompetencje potrzebne na rynku pracy, nawiązywać współprace naukowe i komercyjne, wymieniać się wiedzą i doświadczeniami z innymi członkami oraz tworzyć przestrzeń na realizację własnych projektów.
Seta.TV działa od kilku lat i ma już za sobą wiele sukcesów, ale najważniejszym jest zgrana ekipa! To właśnie ona realizuje cykliczne materiały o różnorodnej tematyce, pokazujące nie tylko studentów, ale także miejsca przyjazne żakom. Telewizja wspiera rozwój młodego narybku, organizując szkolenia i wyjazdy, które pozwolą adeptom odnaleźć pasję do telewizji, video lub marketingu. W ubiegłym roku Seta.TV sięgnęła po Laur Uniwersytecki oraz wygrała konkurs „Aktywny Student”.
W kategorii Wybitni Studenci najlepsi okazali się:
Jest dwukrotną stypendystką ministra nauki i szkolnictwa wyższego za znaczące osiągnięcia. Corocznie otrzymuje także stypendium rektora UW dla najlepszych studentów. W ramach „Diamentowego Grantu” kieruje trzyletnim projektem badawczym: Konstrukcja umów administracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem partnerstwa publiczno- prywatnego w ochronie zdrowia – studium prawno-porównawcze (pod opieką dr hab. Pawła Wajdy, prof. UW). Jest laureatką grantu MNiSW „Najlepsi z Najlepszych 4.0” na projekt: Outsourcing IT w sektorze finansowym – usługa przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej (pod opieką dr hab. Pawła Wajdy, prof. UW). Prace nad tym projektem zwieńczył udział w trzech międzynarodowych konferencjach naukowych, dwie nagrody, publikacja artykułu: IT outsourcing in cloud computing technology comparative legal perspective w „International Journal of Management and Applied Science” oraz przygotowanie pracy magisterskiej: Zastosowanie outsourcingu w technologii cloud computing w świetle krajowego rynku ubezpieczeń. Ma na swoim koncie trzy prelekcje: 17th International Conference on Banking and Finance (Ostrava, Czechy); The Social Science & Humanities Research Association XXV International Conference on Business, Economics, Law, Language & Psychology, (Sydney, Australia); The Academics World 724th International Conference on Science, Social Science and Economics (Sydney, Australia). Zdobyła dwie nagrody konferencyjne za wybitne prace badawcze prezentowane podczas konferencji w Sydney: Academics World Excellent Paper Award; SSHRA Best Paper Presenter.
Zawodniczka kadry narodowej w karate tradycyjnym. W 2019 r zdobyła srebrny medal w kategorii seniorek na XXXIV Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym w Brnie (Czechy). Sięgnęła także po złoto w konkurencji indywidualnej oraz srebro w konkurencji drużynowej na XXXI Mistrzostwach Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Juniorów Młodszych w Tradycyjnym Karate-Do we Włocławku. Obecnie przygotowuje się do kolejnych Mistrzostw Europy, które odbędą się w grudniu 2020 roku.
Studentka drugiego roku kierunku wychowanie fizyczne we Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego od najmłodszych lat rozwija się na różnych płaszczyznach sfery artystycznej. W wieku dwunastu lat ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej. Umiejętność gry na fortepianie wykorzystuje w zespole muzycznym „Grupa Made”. Lubuje się również w malowaniu obrazów. Jej prace można było zobaczyć m.in. w Galerii Leszczyńskej. Swoje zdolności manualne poszerza i rozwija tworząc cosplaye. Jej kostiumy można było oglądać na ogólnopolskich konwentach fantastycznych. Przygotowanie pełnej charakteryzacji wymaga wielu zdolności, takich jak projektowanie, stylizacja peruk, szycie czy tworzenie rekwizytów z pianki eva lub worbli. W wieku szesnastu lat rozpoczęła swoją przygodę w grupie kuglarskiej, z którą tworzyła wiele spektakli. Jednak jej serce skradł ogień, z którym do dzisiaj ściśle wiąże swoje życie. Te niezwykłe umiejętności można podziwiać na rynkach różnych miast w całej Polsce w postaci performance’ów ulicznych. Największym sukcesem jest pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie artystycznym Fireproof w Kutnie. W swojej karierze artystycznej znalazła również miejsce na niezwykłe pokazy na wysokości. Od kilku lat zajmuje się szarfami wertykalnymi, które dostarczają adrenalinę nie tylko jej, ale i publiczności. W tym roku wywalczyła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca w Powietrzu w Lublinie. Swoją pasją zaraża innych, dzieląc się umiejętnościami. Poza zajęciami na uczelni znajduje czas, aby swoją wiedzę przekazywać najmłodszym.
Wręczono także wyróżnienia osobom i instytucjom, wspierającym środowisko studenckie:
Autorytet Środowiska Studenckiego – prof. dr hab. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (2008–2012), przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (2012–2016) , obecnie wiceprzewodniczący rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Przyjaciel Samorządności Studenckiej – dr Anna Budzanowska (podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
Prostudencki NGO – Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej
Współpraca ze środowiskiem studenckim – Bank Pekao SA
Oferta dla studenta – Rascal Industry
Rozwój wiedzy i kompetencji studentów – Biuro Informacji Kredytowej SA
Praktyki studenckie – PWC (program wakacyjnych płatnych praktyk dla studentów I i II roku studiów)
Wsparcie i rozwój środowiska studenckiego – Huawei
MK