Aktualności
Sprawy nauki
26 Lutego
Opublikowano: 2020-02-26

Liderzy innowacji

Politechnika Lubelska po raz trzeci z rzędu znalazła się na czele zestawienia polskich szkół wyższych pod względem liczby zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych. Jest także liderem jeśli chodzi o prawa wyłączne chroniące własność intelektualną.

Doroczny raport z danymi dotyczącymi innowacyjnej działalności na polskich uczelniach opublikował Urząd Patentowy RP. Inżynierowie z Lublina dokonali wprawdzie w ubiegłym roku o cztery zgłoszenia mniej (135) niż w 2018, ale nie przeszkodziło im to w utrzymaniu pozycji lidera rankingu. Dodajmy, że prym wiodą nieprzerwanie od trzech lat. Tym razem wyprzedzili Politechnikę Wrocławską (106) i Politechnikę Śląską (103). Lublinianie okazali się także bezkonkurencyjni, jeśli chodzi o uzyskane patenty i prawa ochronne (126). To wysforowało ich na pierwsze miejsce także w tej kategorii, w której wyprzedzili ubiegłorocznego lidera Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (122) oraz Politechnikę Łódzką (106).

Raport UPRP pokazuje również aktywność innowatorów w ciągu minionych sześciu lat. W tym okresie najprężniej działała Politechnika Wrocławska, której pracownicy zdobyli 929 patentów i praw ochronnych. Dolnośląska uczelnia zdystansowała Akademię Górniczo-Hutniczą (707) oraz ZUT (617). W pierwszej dziesiątce znalazły się także politechniki: Łódzka (587), Lubelska (563), Warszawska (492), Śląska (416) i Poznańska (414) oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (385). Najwyżej sklasyfikowaną uczelnią tzw. bezprzymiotnikową jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – na 14. miejscu (186). Wśród 30 szkół wyższych, które znalazły się w zestawieniu, ponad połowę stanowią te o profilu technicznym (17). Ponadto ujęto 5 klasycznych uniwersytetów, 5 rolniczych, 2 medyczne i jedną uczelnię wojskową.

MK

Zestawienie zgłoszeń i udzielonych praw ochronnych

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)