Aktualności
Sprawy nauki
17 Stycznia
Źródło: www.gdansk.pl
Opublikowano: 2019-01-17

List dyrektorów instytutów PAN po zabójstwie prezydenta Gdańska

Dyrektorzy kilkudziesięciu instytutów Polskiej Akademii Nauk napisali list otwarty w reakcji na zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Apelują w nim do polityków, by nie wykorzystywali mowy nienawiści do celów politycznych.

Autorzy listu z przerażeniem i smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który padł ofiarą ataku nożownika w czasie koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przyznają, że wzrost napięcia w przestrzeni publicznej, promowanie i wykorzystywanie mowy nienawiści do celów politycznych, brutalizację języka, która zastąpiła język porozumienia, obserwują z niepokojem od lat. „Strzelba, którą ktoś powiesił na ścianie kilka lat temu, w końcu wypaliła, po raz drugi zabijając niewinnego człowieka. Z przerażeniem stwierdzamy, że nawet tak tragiczne wydarzenia nie powstrzymują niektórych przed niedopuszczalnymi, barbarzyńskimi komentarzami” – czytamy w stanowisku podpisanym przez dyrektorów instytutów PAN i przedstawicielkę Akademii Młodych Uczonych PAN.

Sygnatariusze dodają, że nad tym, co się stało, nie można przejść do porządku dziennego. „Podgrzewanie konfliktów, promowanie brutalności i siły, tolerowanie dyskryminacji, tani populizm, nieuchronnie prowadzą do tragedii” – opisują łańcuch następujących po sobie zdarzeń.

Zwracają się w związku z tym do polityków o wyciągnięcie wniosków z tego tragicznego wydarzenia. „Granica, za którą otwiera się droga do bezprawia i rozpadu państwa, została właśnie przekroczona” – nie mają wątpliwości.

Autorzy apelują też do wszystkich uczestników społecznych debat, dziennikarzy, a nade wszystko do moderatorów życia politycznego o stanowcze odrzucenie mowy nienawiści, która wywiera destrukcyjny wpływ na ludzką świadomość i pobudza do przemocy. Wyrażają sprzeciw wobec wszelkich odmian populizmu, który – według nich – stanowi zagrożenie dla społecznego ładu w Polsce, która stoi właśnie przed wielkimi wyzwaniami.

„Nowy porządek polityczny, nowy ład ekonomiczny, nowe możliwości w edukacji wymagają odważnych i mądrych decyzji, opartych na zrozumieniu tych mechanizmów. Apelujemy, by wszystkie siły opiniotwórcze oraz kręgi polityczne skoncentrowały się na sprostaniu tym wymaganiom” – piszą w liście, przestrzegając przed dalszym wzrostem społecznego poczucia zagubienia, wynikającym z tego wzrostem napięcia oraz kolejnymi tragediami.

MK

List dyrektorów instytutów Polskiej Akademii Nauk

 

Dyskusja (0 komentarzy)