Aktualności
Sprawy nauki
19 Lutego
Opublikowano: 2022-02-19

List ministra Przemysława Czarnka z okazji Dnia Nauki Polskiej

Z okazji przypadającego 19 lutego Dnia Nauki Polskiej minister Przemysław Czarnek skierował list do przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego.

Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest od 2020. Jako datę wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

Z okazji Dnia Nauki Polskiej minister Przemysław Czarnek skierował list do przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego. Podkreśla w nim, że nauka od stuleci stanowi kluczowy impuls do rozwoju społecznego, gospodarczego i intelektualnego. Przełomowe odkrycia, pionierskie badania, innowacyjne działania wdrożeniowe, a także wzorowa praca dydaktyczna i organizacyjna mogą być powodem do dumy .

Szef MEiN przywołał także postać Ignacego Łukasiewicza, który jest jednym z patronów roku 2022. Zdaniem ministra Dzień Nauki Polskiej to okazja nie tylko do przypominania takich uczonych jak odkrywca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie, ale również do docenienia wysiłków współczesnych badaczy i wyrażenia szacunku dla wszystkich osób zaangażowanych w działalność naukową i akademicką.

Święto jest również okazją do podsumowania działań Ministerstwa Edukacji i Nauki w obszarze szkolnictwa wyższego oraz nauki, które były realizowane w ostatnim roku. Są wśród nich m.in.: nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Pakiet Wolności Akademickiej, dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 1 mld zł dla uczelni publicznych oraz instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, możliwość otwierania kierunków lekarskich na uczelniach zawodowych, utworzenie Akademii Zamojskiej czy wreszcie zainicjowanie nowych programów takich jak: „Nauka dla społeczeństwa”, „Perły nauki” i „Rozwój czasopism naukowych” – wylicza Przemysław Czarnek.

Życząc naukowcom niekończących się inspiracji, minister wyraził nadzieję, że rok 2022 będzie obfitował w kolejne sukcesy naukowe, które pomogą lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Uroczysta gala

W sobotę, 19 lutego, odbędzie się uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostaną nazwiska laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagród Prezesa Rady Ministrów. Emisja wydarzenia od godz. 20:00 na profilach ministerstwa w mediach społecznościowych. W uroczystości udział weźmie szef MEiN Przemysław Czarnek.

Wyróżnienia przyznane zostaną w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej. Dodatkowo poznamy laureatów Nagród Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową.

Wydarzenie uświetni także występ artystyczny zespołu City Strings Duo oraz multimedialny pokaz „Niebo nad Warszawą” przygotowany przez Centrum Nauki Kopernik.

Gala Nauki Polskiej online – sobota, 19 lutego, o godz. 20:00 na profilach Ministerstwa Edukacji i Nauki na Facebooku oraz w serwisie YouTube. 

MK

List​ Ministra​ Edukacji​ i ​Nauki​

Dyskusja (0 komentarzy)